Yumuktepe Höyüğü'nd Koruma ve Temizlik Çalışmaları

Yumuktepe Höyüğü’nd Koruma ve Temizlik Çalışmaları

24

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Dergisi:  Arkhe Dergisi

Mersin’de, milattan önce 7 binli yıllara dayanan ve köklü geçmişyle adını duyuran Yumuktepe Höyüğü’nde, sezon kazıların yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ertelenmesinden sonra alanı koruma ve temizleme çalışmaları başladı.

Anadolu’daki en eski yerleşim yerlerinden sayılan bu Höyük’te, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nden Dr. Orkun Hamza Kayci’nin başkanlığındaki araştırma ve kazı ekibi, geçmiş yıllarda keşfedilen katmanların üzerini kapatarak, çevre temizliği yaparak çalışmalarına tekrar başladı.

Kayci, gazetecilere, “arkeolojik mimariyi jeotekstil örtü ve toprakla olası etkilerden korumaya çalıştıklarını, Neolotik ve Kalkolotik kültür katmanları ile güney yamaç olarak adlandırdığımız Hitit ve sonrasında Orta Çağ katmanlarında korumaya yönelik çalışmalar gerçekleştirdik.” dedi.

Uzun vadeli koruma alanı oluşturma konusunda da proje geliştirildiğini belirten Kayci, “Yumuktepe için arkeopark projemiz var. Özellikle kalkolotik alanın üstü bir çatıyla kaplanacak. Umarım gerekli kurumlardan bu proje geçtikten sonra yerel kuruluşlarımızla birlikte uygulamasını gerçekleştireceğiz. Mersinliler, tüm Çukurovalılar için çok önemli bir değer olacak ve ziyarete açılacak.” diyor.

Kayci, sezon kazılarının Covid-19 sebebiyle ertelendiğini hatırlatarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonundaki çalışmaların İtalya’nın Lecce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Isabella Caneva’nın başkanlığında 2021 yılında devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Yumuktepe Höyüğü’nün tarih açısından da önemine değinen Dr. Kayci, şunları kaydetti:

“Yumuktepe’de, milattan önce 7 binlerde başlayıp milattan sonra 13. yüzyıla kadar kesintisiz devam eden bir tabakalaşma var. Buna biz yaklaşık 9 bin yıllık bir bilgi arşivi diyoruz. Bu nedenle Mersin için çok önemli. Çukurova coğrafyası için de önemi şu; bu bölgede birçok höyük bulunmakta ancak bütün katmanlarda kazı gerçekleşmiş tek höyük Yumuktepe. Bu nedenle Çukurova’nın tüm kronolojisini Yumuktepe’de elde edebiliyoruz. Bundan dolayı bizim için referans yerleşim konumuna geliyor.”

Kaynak: Anadolu Ajansı – Sezgin Pancar

Arkeoloji haberleri ve daha fazlası…
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir