Van’da Izgara Planlı Antik Kent

Van'da Izgara Planlı Antik Kent

Fotoğraf: Necmettin Karaca – AA

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Dergisi:  Arkhe Dergisi

Van’ın Erciş ilçesindeki Yukarıışıklı Mahallesi’nde 270 hektarlık alanda yaklaşık 2,5 kilometre uzunluğunda ve 1,5 kilometre genişliğinde olduğu düşünülen ızgara planlı tarihi kent kalıntısının gün yüzüne çıkarılması için tüm çalışmalar başladı. Bölgede inceleme yapan Van Müze Müdürü Erol Uslu ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu, buluntuların temel duvarları, kerpiç kalıntıları, seramik, çanak ve çömlek parçaları, sur duvarları ile binaların temel inşasında kullanılan kireçtaşı malzemesinin alındığı taş ocaklarının yerlerini tespit ettiklerini belirtti.

Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu, AA muhabirine, Zernaki Tepe‘nin Anadolu’nun doğusunda ve Doğu Anadolu Bölgesinde, ızgara planına sahip tek antik şehir olduğunu iletti.

Izgara planının Ege sahillerindeki antik kentlerde uygulandığını söyleyen Çavuşoğlu, “Ancak Anadolu’nun doğusunda bu şekilde ızgara planlı olarak uygulanmış bir şehir bulunmamaktadır. Bu açıdan çok önemli. Buradaki arkeolojik kazılar sonucunda bu kültür mirasını kimler bıraktı, burayı kimler inşa etti, kimler burada yaşadı? Sorularının da cevabı bulunacaktır.” ifadelerini kullandı.

Arkeoloji haberleri ve daha fazlası…

Yaptıkları incelemelerde bu alanın arkeolojik açıdan çok önemli verilere sahip olduğunu tespit ettiklerini ifade eden Çavuşoğlu, şunları da ekledi:

“Kaçak kazılarla kültür varlıklarının daha fazla zarar görmemesi ve kültürel mirasın ortaya çıkartılabilmesi için Van Müze Müdürü Erol Uslu ile araziyi inceledik. Kültür ve Turizm Bakanlığının izni, Van Müze Müdürlüğünün başkanlığında, bizim de bilimsel danışmanlığımızda kurtarma kazısı planlıyoruz. Hangi noktalarda kurtarma kazısını gerçekleştirebiliriz diye inceleme yaptık. Alanın yüzeyinde bol miktarda seramik, çanak ve çömlek parçaları görülebilmekte. Toprak altındaki yaşantı mekanlarının da ortaya çıkarılması için böyle bir girişimde bulunduk. Burada tahrip edilmiş bir bölüm var. Hem temel duvarları hem de üzerindeki kerpiç kalıntıları hala duruyor. Sur duvarlarının ve binaların temel inşasında kullanılan kireçtaşı malzemesinin alındığı taş ocakların da yerini tespit ettik. Bu kültür mirasının daha fazla zarar görmemesi ve arkeolojik verilerin kaybolmaması için kazıya başlamayı planlıyoruz.” dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir