Troya Müzesi

Troya Müzesi

İnşasına 2013 yılında başlanan ve açılışı 2018 yılında yapılan Troya Müzesi üç kattan oluşmaktadır. Müzedeki her teşhir katına bir rampa ile çıkılmaktadır. Bu rampanın toplam uzunluğu 480 metredir. Bu rampanın duvarlarında bulunan nişlerde Troya yerleşiminin farklı katmanları; mezar taşları, heykeller, sahnelerin canlandırması ve fotoğraflar ile anlatılmaktadır. 

Ziyaretçiler müzeyi gezerken yedi balığa bölünmüş olan hikayeyi takip etmektedir;

  • Troas Bölgesi Arkeolojisi
  • Troya’nın Tunç Çağı
  • İlyada Destanı ve Troya Savaşı
  • Antik Dönem’de Troas ve İlion
  • Doğu Roma ve Osmanlı Dönemi
  • Arkeoloji Tarihçesi, Troya’nın İzleri

Müzenin zemin katında Troas coğrafyası arkeolojik kalıntılarla genel olarak anlatılmaktadır. Assos, Tenedos, Parion, Alexandria Troas, Smintheion, Lampsakos, Tyhmbria, Tavolia ve İmbros kentlerinin tarihleri, kazıların kısa bilgileri ile pişmiş toprak figürinler, tıbbi aletler, taş ve kemik aletler, mermer eserler, altınlar, pişmiş toprak kaplar, masklar, heykelcik ve kuklalar ile cam eserler yer almaktadır.

Zemin katta aynı zamanda bölgedeki kentlerin pano üzerindeki tanıtımında çocuklara yönelik keşif kutuları yer almaktadır. Bu kutularda eseler ya da isimleri basit bir şekilde anlatılmıştır. Dardanos ve Çan Tümülüsleri ile Altıkulaç Lahti de bu katta yer almaktadır. 

Polyksena Lahti

Birinci katta Troya’nın Tunç Çağı’na yer verilmiştir. Troya’nın evreleri kronolojik olarak anlatılmaktadır. Bu kattaki serginin en dikkat çekici bölümlerini Troya’nın Tunç Çağı deniz ticaretindeki önemini anlatmak üzere tasarlanmış olan gemi – vitrin bölümü ve kentin Geç Tunç Çağı’nda bir savaş sonucu terk edilişini konu alan efektli yansıtma bölümü oluşturmaktadır.

İkinci katta Arkaik Dönem’den Doğu Roma Dönemi’ne kadar süreçte İlyada ve Troya Savaşı Destanı’nın bölgedeki sanata, mimariye, inançlara ve sözlü geleneklere yansıması ele alınmaktadır. İlyada’da adı geçen Troas Kentleri’ne (Neandria, Kebrene, Larissa) haritalar, metinler ve eserlerle yer verilir. Troya Savaşı ve Troya’nın yıkılış hikayesi kapalı bir alanda Attika vazoları ve gölge oyunundan esinlenmiş, dijital efektlerle kurgulanmış bir animasyonla anlatılmaktadır. Ayrıca Antik Dönemde bölgedeki maddi kültürün gelişim hikâyesini, tarihi olaylar çerçevesinde sunulmaktadır. Apollon Smintheus Tapınağı, Assos Athena Tapınağı, Parion, Aleksandria Troas ve Dardanos eserleri de yer alır.

1994 yılında ortaya çıkarılan ve Troas’ta Pers hakimiyetini Poliyksena Lahti, Roma imparatorlarının heykelleri ve Parion’da 2012 yılında ortaya çıkarılan Triton (Kentauros) Heykeli de bu katta sergilenmektedir.  Bu katta ayrıca Doğu Roma Dönemi Troas ve çevresi konulu metin, harita ve görseller ile bu döneme ait heykel, yazıt, çanak-çömlek, haç, küpe gibi eserler bulunmaktadır. Arkeoloji, sanat tarihi, kültür, müze ve çok daha fazlası Arkhe Arkeoloji Dergisi‘nde!

Müzenin üçüncü katında Osmanlı yerleşimlerini, Çanakkale Boğazı’nın Osmanlı Devleti’nin ilk zamanlarındaki önemini anlatan metin, gravür ve fotoğraflar kullanılmış; devam eden çanak-çömlek geleneği, taş işçiliği ve sosyal yaşam taş eserler, sikkeler ve seramiklerle verilmiştir. Bu katta ayrıca 19.yüzyıldan bu yana bölgede devam eden kazıların tarihi ve hikayesi ele alınır.

Kaynak: Türkiye Kültür Portalı

1 Yorum

  1. Bakınız: Yılın Müzesi Özel Ödülü Troya'nın! - Arkhe Dergisi

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir