Sinop’taki Kazılarda Adak Mozaikleri Bulundu

Sinop’taki Kazılarda Adak Mozaikleri Bulundu

Sinop’ta, Balatlar Yapı Topluluğu’nda yapılan kazı çalışmalarında Bizans dönemine ait Zeugma Antik Kenti’ndekilere benzer mozaikler keşfedildi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülgün Köroğlu’nun başkanlığında devam eden kazı çalışmalarında bugüne kadar birçok eser ve 7. yüzyıla ait mezar odaları ortaya çıkarıldı.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Dergisi:  Arkhe Dergisi

Devam eden kazı çalışmalarında 5 ve 6. yüzyıllar arasında olduğu düşünülen Zeugma Antik Kenti’ndekilere benzer mozaikler keşfedildi.

Ülkemizde İlk Kez Sinop’ta Ortaya Çıktı

Prof. Dr. Gülgün Köroğlu, “Özellikle mozaiklerle ilgili çalışmalar yoğun şekilde devam ediyor. Restorasyonun ardından bu mozaikler için sergileme platformları düzenlenecek. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu alan ziyarete açılacak. Bu mozaikler Karadeniz Bölgesi için çok ilginç, çünkü bununla ilgili biz hep Antakya Zeugma’yı biliyoruz. Bu nedenle Karadeniz’in mozaikleri çok önemli.” ifadelerine yer verdi.

Köroğlu ayrıca; “Bu mozaikler erken Bizans dönemine ait ‘mezar adak’ mozaikleri. Mozaikler mezarların üzerinde, o dönemin varlıklı kişilerinin mezarlarına yapılmış. Mozaik çalışmaları tamamlandıktan sonra mezarlar da açığa çıkarılacak. Bu tip bir yapıyı ve mozaikleri Ürdün ve Suriye’de buluyoruz. Türkiye’de mezarların üzerine mozaik döşemelerini ilk kez Sinop’ta gördüm. Her mozaik panosunun üzerinde o mozaik kimin için yapıldıysa ve kim tarafından yaptırıldıysa ismi yazıyor.” şeklinde eklemede bulundu.

Sinop’taki Kazılarda Adak Mozaikleri Bulundu

Arkeoloji haberleri ve daha fazlası…

Kuşlar, inanan insanları temsil ediyor

Köroğlu, “Duvar resimleriyle ilgili de restorasyon çalışmaları başladı. Mozaiklerin üzerindeki kuş figürleri çok dikkat çekiyor. Bu kuşlar inanan insanları temsil ediyor. Hepsinin Hristiyanlık dininde bir sembolü var. Cennetin kuşları, küçük kuşlar, papağan gibi kuşlar var. Aslında bunlar Hristiyanlık dininde çok kullanılan kompozisyonlar. Tanrıyla doyan ve beslenen inançlı insanları simgeliyor. Mozaiklerde yer alan bazı kuşların boynunda kurdeleler var. Bu Pers’lerden beri gelen bir gelenek ve bir soyluluk işareti.”

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir