Salem Cadıları: Bölüm 5

Martha Corey

1692 yılı Massachusetts’in küçük Salem köyü için sarsıcı bir yıldı. Şubat ayının sonlarında Elizabeth Parris ve Abigail Williams, Tituba, Sarah Good ve Sarah Osborne’un adını vermiş ve onların büyücülük ile suçlanmalarına neden olmuştu. Mart ayına gelindiğinde, benzer suçlamalar ve mahkumiyetlerin yüksek bir noktaya ulaştığı bir ay oldu. İlk suçlanan isimler standart bir modele uygundu. Üçü de sosyal olarak dışlanmış ve kilise üyesi olmayan kişilerdi. Ancak 11 Mart 1692’de standart algılar değişti. Samuel Parris’in baskısı altında, iki kız, Salem kilisesinin iyi bir üyesi olan Martha Corey’yi suçladı.

Martha Corey’nin işkencecileriyle birlikte çizimi.

Salem köyünde bu suçlama şok etkisi yarattı. Kimse yüksek sesle bu suçlamayı yargılamasa da Martha’nın mahkemede sorgulanması insanları rahatsız etmişti. Martha çoğu kişi tarafından sevilse de bir zamanlar gayri meşru bir melez oğul doğurduğu için bazı insanlar hala onu onaylamıyorlardı. Ancak bu suçlamalar da en büyük hatayı yapan Martha’nın kendisi idi. Cadılık suçlamaları ilk başladığında bu iddiaların saçma olduğunu söyleyerek eşinin sorgulamaları izlemesini bile engellemeye çalışmıştı. Kilise papazı Edward Putnam (Ann’in amcası) ve mahkeme katibi Ezekiel Cheevers, onu sorgulamak için Martha Cory’nin evine gittiğinde, Martha onların neden geldiğini biliyordu. Onlara, “ Benimle cadılık hakkında konuşmak istiyorsunuz ancak ben hiçbiri değilim. Benim hakkımda konuşulmasına izin vermeyeceğim.” Dedi.

Ama Ann iddialarında ısrarcıydı. Martha’nın kendi dilini ısırdığını ve hayalet bir Martha Cory’nın tükürüğü ile kızartılan hayalet bir adam gördüğünü söyledi. 19 Mart Cumartesi günü, Essex bölgesinin yüksek şerifi Martha Corey’yi tutukladı. İki gün sonra sorgulandığında, Yargıç Hathorn onu sürekli yalan söylemekle suçladı.

Bknz: Salem Cadıları: Bölüm 2

Corey: Dua et, bana dua etmeye gitmeme izin ver.

Hathorn: Dua etmen için seni göndermeyiz, ama bana bu çocukları niye incittiğini söylemen için götürüyoruz.

Corey: Ben masum bir insanım. Doğduğumdan beri büyücülükle hiçbir ilgim olmadı. Ben bir İncil Kadınıyım.

Bunun üzerine Ann Putnam Jr., Corey’nin İncil Kadını olmadığını, onun bir İncil Cadısı olduğunu haykırdı!

1 Yorum

  1. Bakınız: Büyücülüğe Karşı Korunma ve Karşı Büyücülüğün Arkeolojisi - Arkhe Dergisi

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir