Salem Cadıları: Bölüm 4

Uzun süren sorgulama dönemi ardından üç kadında hapishaneye geri gönderildi. Good, Ipswich kasabasındaki bir hapishaneye gönderildi. Küçük bebeğiyle birlikte gitmek zorunda kaldı. Defalarca masum olduğuna yemin etti, kaçmaya çalıştı hatta kendini bile öldürmeye kalktı.

Mahkumların hapishane görevlileri tarafından istendikleri gibi sorgulamalarına izin verildiği belirtilir. Bu nedenle Tituba ve Osborne, cadı izlerini vücutlarında bulmak için kadınların çıplak olarak arandıklarını, nemli ve pis bir zindan da defalarca sorgulandıklarını söylediler. Aç- susuz günlerce itiraf etmeleri için çeşitli işkenceler gördüklerini de söylediler.

Tituba, cadı olduğunu iddia ederek Parris’in emirlerini yerine getirmesine rağmen, hâlâ salınması için gereken para ödenmemişti. Rivayete göre Tituba, gardiyanlara Şeytan’ın kitabını kendi kanıyla imzalaması için kendisine iğne yapması gerektiğini ve vücudunda yeni yaralar olduğunu söylemişti. Ayrıca Good ve Osborne’un mahkemeye cadı olduklarını söylediği için ona kin güttüğünü iddia etti. Hakimler ve onu sorgulayanlar ona inanmış hatta onun bu itiraflarından dolayı çok cesur olduğunu düşünmüşlerdi.

Salem Cadıları: Bölüm 4

1962’de Salem Cadı duruşmalarında büyücülükten asılan Martha Corey’nin çizimi. James Stark, 1883

7 Mart’ta, üç şüpheli de, suçlu olsalar da olmasalar da kaldıkları her gün için bir ücret ödeyecekleri Boston’daki başka bir pis, bit dolu hapishaneye nakledildi. Ayrıca kendi prangalarını için bile ödeme yapmak zorunda kalmışlardı. Dönem kaynakları o günlerde hapsedildiyseniz, size işkence eden hapishanelere paranız olmasa bile ödeme yapmak zorunda olduğunuzu söyler. Bunu yapmadıkları sürece asla özgür kalamazdınız. Tituba itiraf ettiği ve kızlar artık hayaletini gördüğünü iddia etmediği için zincir takması veya mahkemeye çıkması gerekmedi.

İlk yargılanan bu üç isimden Good, 19 Temmuz 1692 Salı günü cadı olarak asıldı. Ancak önce kendisi gibi büyücülükle suçlanan altı yaşındaki çocuğu Dorcas’ın hapsedilmesini ve trajik ölümünü gördü. Osborne ise 10 Mayıs 1692’de hapishanede öldü. İki kadınında cadı olduğunu iddia edip suçlamaları kabul eden tek kişi Tituba ise idam edilmedi. Bilinmeyen bir kişinin hapis ücretini ödemesi ile serbest bırakıldı. Köyü terk ettikten sonraki hayatı hakkında ise kimse bir bilgiye sahip değildir.

Bknz: Salem Cadıları: Bölüm 3

11 Mart 1692 tarihinde Salem köyünde bir kez daha büyücülhttps://arkhedergisi.com.tr/salem-cadilari-bolum-2/ükten kaynaklanan rahatsızlıklar görüldü. Kurban Ann Putnam Jr. idi. Dördüncü cadının adı artık mahkemedeydi. Sanık, köyün varlıklı kişilerinden olan köy cemaatinin üyesi Martha Corey idi. Bu suçlama davalarda artık sadece güçsüz, dışlanmış kişilerle sınırlı kalınmayacağının işaretiydi. Ancak Ann sadece Martha’yı suçlamamıştı. 2 kişi daha Ann’in iddailarında yer almıştı. Sarah Good’un küçük kızı Dorcas Good, annesinin Ann’e işkence yapmasına yardım etmek ve Şeytan’ın kitabını imzalamasını sağlamak için insanlık dışı bir güç kullandığı iddiaları ile çocuk olması önemsenmeden yargılanmıştı. Diğer kişi ise Elizabeth Proctor’du. Elizabeth zaten büyükannesinin cadı olduğu düşünüldüğü için yıllardır insanların şüpheyle yaklaştığı biriydi.

1 Yorum

  1. Bakınız: Salem Cadıları: Bölüm 5 - Arkhe Dergisi

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir