Salem Cadıları: Bölüm 3

Tituba

Tituba, Salem Cadılık Davaları tarihindeki en kötü şöhretli isimlerden biridir. Tituba, evinde büyücülük yapmakla yargılanan Rahip Samuel Parris’in hizmetinde olan bir köleydi. İlk suçlanan ve ilk itiraf eden de kendisiydi. Salem’de yaşayan ve cadılıkla suçlanan bu kadın hakkında çok az bilgi vardır. Güney Karayipler bölgesinde bir adası olan Barbados’ta yaşadığı ve John adında bir köle ile evli olduğu bilinmektedir. Siyahi mi yoksa Hintli mi olduğu belirsizliğini korumaktadır. Kocasıyla birlikte satın alınarak, Parris’in çocuklarına bakması için Massachusetts’deki Salem Köyü’ne getirilmiştir.

Tituba’nın itirafı, davaların seyri için oldukça önemliydi. Kendisi suçlu olduğunu itiraf ettiği gibi başka isimlerde vererek soruşturmanın devamını sağlamıştır.

Salem Cadıları: Bölüm 3

Tituba: Kaynak: Witchcraft Illustrated, by Henrietta D. Kimball, Geo. A. Kimball, Publisher, Boston, 1892.

Tituba’nın Soruşturması

Köle Tituba’nın sorgulamasına başlandığında kızlar yine kıvranmaya ve acı içinde çığlık atmaya başladılar. Tituba diğerleri gibi başta kendisinin masum olduğunu ve asla çocuklara zarar vermediğini söylese de bir süre sonra ifadesini tamamen değiştirip suçlu olduğunu kabul etti.

Mahkeme kayıtlarını tutan kişi Tituba’nın ifadesini kayıt etme zahmetine bile girmemiştir. Ancak sorgulamanın aylarca sürdüğü tahmin edilmekte çünkü sorgular yeniden başladığında Tituba mahkemeye cadı olduğunu ve daha önce onlara yalan söylediğini iddia etmiştir.

Tituba, Rahip Parris’in itiraf ettirmesi ve “kardeş cadılar” dediği diğer iki kadını da suçlaması için onu dövdüğünü iddia etti. Hatta yargıçlara suçlu olduğunu söylemediği sürece hapisten çıkması için kefalet ödememekle tehdit etmişti. Bu tehditler işe yaramış olmalı ki , Tituba, efendisinin emirlerine uymuştu.

Bknz: Salem Cadıları: Bölüm 2

Yargıç: Şeytan neye benziyor?

Tituba: Bir erkek gibi. Dün bana hizmet etmemi söyledi ve ona hayır dedim, böyle bir şey yapmayacağım.

Yargıç: Büyülü hayvanın hangisi?

Tituba: Yok!

Yargıç: Neden çocuklara zarar veriyorsun?

Tituba: Onlara asla zarar vermem.

Yargıç: Kimler zarar veriyor peki?

Tituba: Dört kadın bazen çocukları incitiyor.

Yargıç: Kim onlar?

Tituba: Sarah Good ve Sarah Osburne ama diğer ikisinin adını bilmiyorum. Sarah Good ve Osburne bana sürekli çocukları incitmemi söylediler.

Yargıç: Onları ne zaman gördün?

Tituba: Dün gece Boston’da.

Yargıç: Sana ne dediler? Çocukları incitmeni söylediler ve sende incittin mi?

Tituba: Hayır 4 kadın ve bir erkek var çocukları incitiyorlar ve hepsi üzerime yatıyorlar ve çocuklara zarar vermezsem bana zarar vereceklerini söylüyorlar.

Yargıç: Sende onlara zarar verdin demi?

Tituba: Evet ama bir daha asla onlara zarar vermeyeceğim.

Yargıç: Onlara zarar verdiğin için pişman mısın?

Tituba: Evet

Yargıç: Sarah Good ve Sarah Osborne bu kadınlarla bir yere gittin mi hiç?

Tituba: Evet, çok güçlüler ve çocuklarını incitmek için onlarla birlikte Bay Putnam’ın evine gitmemi sağladılar.

Yargıç: Oraya nasıl gittin?

Tituba: Good & Osborne arkamda oturuyordu ve birbirimizi tutarken bir süpürgeye bindik. Ne ağaç ne de yol görüyordum, ama oraya varmıştım. Thomas Putnam’ın çocuğunu bıçakla öldürmem gerektiğini söylediler.

Çocuk Tituba’nın hikayesini doğrulayarak eğer köle onu öldürmeyi reddederse, onların Tituba’nın kendi kafasını kesmesini sağlayacaklarını söyledi. Tituba ayrıca, Good ona sarı kuş ya da bir kediyi vermeye çalıştığını söyledi.

Yargıç: Osborne’nin büyülü hayvanı var mıydı?

Tituba: İki yaratığı var. Birinin kanatları, iki bacağı ve kadınınki gibi bir kafası var. Diğeri ise tamamen kıllıydı, tüm yüz kıllıydı ve uzun bir burnu vardı ama ne olduğunu bilmiyorum.

1 Yorum

  1. Bakınız: Salem Cadıları: Bölüm 4 - Arkhe Dergisi

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir