Salem Cadıları: Bölüm 2

Sarah Osborne

1692 Şubat’ında Sarah Osborne, Salem Köyü’nde büyücülükle suçlanan ilk üç kurbandan biriydi. Arkadaşı Yüzbaşı John Putnam’a komşuydu. 150 dönümlük bir çiftlik satın alan bir Salem Köylüsü olan Robert Prince’in dul eşi olarak Osborne, mülklerini iki küçük oğluna devretmek zorunda kalmıştı. Ancak, kendisi ve yeni kocası İrlandalı göçmen Alexander Osborne için mülklerini ele geçirmeye çalışan Sarah Osborne’un, bu girişimleri Putnam ailesinin ekonomik çıkarları ve mirası için bir tehditti. Nihayetinde de onu büyücülük ile suçlayan Putnam ailesi idi. Toplumun sosyal ve aile sözleşmelerine aykırı davranan bir kadının, büyücülük gibi büyük bir suçla yargılanması ne kadar adildi acaba? Ancak on yedinci yüzyıl’da bu aykırılık sosyal ve ekonomik olarak bir sorun demekti. İlahi olarak onaylanan sosyal düzen içinde doğrudan bir tehditti. Bu tür teoriler, kocası Alexander’ın aksine Sarah Osborne’un neden büyücülükle suçlandığına dair bazı açıklamalara yer verebilir. 160 kişinin yargılandığı bu dönemde 19 kişi idam edilmişken hiçbir suçu itiraf etmeyen, başka kimseyi de suçlamayan bu kadının ısrarla suçlanması da sahip olduğu bu aykırı kimliğin sonucuydu. Yerel yetkililer tarafından neden şeytanla iş birliği yaptığı her sorulduğunda, Osborne şu cevabı veriyordu: “ Ben cadı değilim daha çok büyülenmiş gibiyim.”

Salem Cadıları

1690’lar Salem’deki Cadı davaları.

Sarah Osborne’un Soruşturması

Mahkeme salonundaki kızlar, Sarah Osborne’un da kendilerine işkence eden üç cadıdan biri olduğunu açıkladılar. Öfkeli yargıç tarafından acımasızca sorgulandığında, Osborne, hayatında hiç kötü bir ruh görmediğini ya da Şeytan ile tanışmadığını haykırdı. Yargıç, “Sarah Good, çocukları incitenin sen olduğunu söyledi” diyerek ona saldırmaya devam etti. “Onu iki yıldır görmedim,” diye yanıtladı Osborne, Şeytan’ın onun kılığına girebileceği konusunda ısrarcıydı. Böylece şeytan kızlara saldırmak için onun şeklinde dolaşabilirdi ve suçlu olarak da onu gösterebilirdi.

Ürünler: Arkeoloji ve Sanat Tarihi

Bknz: Salem Cadıları: Bölüm 1!

Soruşturmayı takip eden üç kişi yatalak kadının, kendisinin bir cadı olmaktansa büyücülüğün kurbanı olmasının ihtimalinin daha yüksek olduğunu düşündüler. Bu görüşü açıklaması istendiğinde Osborne rüyasında onu yakalayan ve kapıya çeken siyah bie Kızılderili gördüğünü söyledi. Ancak iddiaları Yargıç Hathorn’u etkilemedi. Onu Tanrı’ya sadakatsizlikle suçlayan Hathorn neden iki yıldır kiliseye gitmediğini sordu. Sarah Osborne ağlayarak yanıtladı: “ Eyvahlar olsun! Hastaydım bu nedenle gidemedim”

1 Yorum

  1. Bakınız: Salem Cadıları: Bölüm 3 - Arkhe Dergisi

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir