Salem Cadıları: Bölüm 1

Salem Cadıları

Bir Cadının İncelenmesi (1853), T.H. Matteson, Salem duruşmalarından esinlenerek…

Cadı davaları dendiğinde tartışmasız en ünlüsü Massachusetts’teki 1692 tarihli Salem Cadı Davalarıdır. 1692’deki cadı avının New England bölgesinin başka bir yerinde değil de Salem köyünde başlamasının tam olarak net bir açıklaması yoktur. Bu dönemde pek çok New England topluluğu payına düşen acıyı yaşamıştı. Birçoğu, Erken Modern Dönemin modernleşme sürecinin ekonomik, sosyal, politik ve dini yer değiştirmelerinden muzdaripti, ancak diğerlerinden daha büyük ölçüde, Salem köyü, savaşan grupların, yanlış yönlendirilmiş liderliğin ve bu sorunlarla etkili bir şekilde başa çıkmasını engelleyen coğrafi sınırlamaların kurbanı oldu. 1692’de, şimdi Danvers olarak bilinen Salem köyünün nüfusu yaklaşık 600 kişiydi. Salem kasabasının bir parçasıydı ancak New England’ın en çekişmeli topluluklarından biri olma ününü çoktan kazanmıştı.

Tüccarların, farklı ırkların ve dini grupların merkezindeki Salem’de olayları başlatan ise 1689’da, Putnam’ların etkisiyle, Boston’dan bir tüccar olan Samuel Parris’in, köyün Cemaat kilisesinin papazı olması idi. Salem Köyü’ne karısını, üç çocuğunu, bir yeğenini ve biri erkek ve Tituba adlı kadın iki köleyi getirdi. 1691’de 9 yaşındaki kızı Betty ve 11 yaşındaki yeğeni Abigail Williams şiddetli bir şekilde acı çekmeye başladı. Bu öyle bir acıydı ki çığlıklarını kontrol edemediler ve eklemlerinde şiddetli ağrılar yaşadılar. Bölge doktoru çocukların belirtilerini cadıların işi olarak teşhis etti ancak günümüz doktorları bu belirtileri mantar zehirlenmesi olarak belirtirler. Aynı şikayetler başka kişilerde hatta komşu köylerde de görülmeye başlayınca Salem’deki Sulh Ceza Hakimlerine şikayette bulunuldu. Nihayetinde üç kadın suçlandı: Parris’in kölesi Tituba, Sarah Good ve Sarah Osborne. 1 Mart’ta Salem Kasabasından John Hathorne ve Jonathan Corwin adlı iki yargıç, halka açık bir soruşturma yapmak için köye geldiler. Good ve Osborn masum olduklarını söylediler.

Betty ve Abigail’in acı çekişleri temsili

Sarah Good’un sorgusu:

Yargıç John Hathorn: Sarah Good, büyülü hayvanın hangi kötü ruh?

Sarah Good: Hiçbiri!

John Hathorn: Neden bu zavallı çocukları incitiyorsun?

Sarah Good: : Onlara zarar vermiyorum. Bu korkunç bir iddia.

John Hathorn: Öyleyse onlara zarar vermek için hangi yaratığı kullanıyorsun?

Sarah Good : Yaratık yok. Yanlışlıkla suçlanıyorum!

John Hathorn: Neden Bay Parris’in evinden mırıldanarak uzaklaştınız?

Sarah Good : Ben mırıldanmadım. Çocuğuma verdikleri için ona teşekkür ettim.

Kaydedicinin notu: Hathorn çocuklardan Sarah Good’a bakmalarını ve onlara zarar veren kişinin O olup olmadığını söylemelerini istedi. Çocuklar kendilerine işkence edenlerden birinin O olduğunu söylediler.

John Hathorn: Sarah Good, ne yaptığını görmüyor musun? Neden bize gerçeği söylemiyorsun? Kime hizmet ediyorsun?

Sarah Good: Tanrı’ya hizmet ediyorum. Göğü ve yeri yaratan aynı Tanrı!

Kaydedicinin notu: Cevapları, otoriteye küfürlü sözler ve birçok yalanla karşılık vererek çok kötü ve kinci bir tavırla verildi. Kocası, cadı olduğundan korktuğunu söyledi. “Ve gerçekten,” dedi, “Gözyaşlarıyla söyleyebilirim ki, iyi olan her şeye düşman.”…

1 Yorum

  1. Bakınız: Salem Cadıları: Bölüm 2 - Arkhe Dergisi

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir