Patara Kazılarında Yılan Figürlü Sunak

Patara Kazılarında Yılan Figürlü Sunak

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Patara Antik Kenti’nde devam eden kazı çalışmalarında yılan figürlü “sunak” keşfedildi.

Birbirinden farklı birçok medeniyete kapıları aöan ve “medeniyetlerin beşiği” olarak adlandırılan Patara Antik Kenti’nde yapılan kazılarda keşfedilen eserler, bilim dünyasını oldukça heyecanlandırıyor.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Dergisi:  Arkhe Dergisi

Arkeolojik kazılardan edinilen bilgilerde, insan yaşamına dair önemli izler barındıran Likya Birliği’nin başkenti Patara Antik Kenti’nde, Roma hamamı ve surların kesiştiği bölgedeki  kazılarda yılan figürlü sunak ortaya çıkarıldı. Bulunduğu yerden alınarak kazı evinin bahçesine konulan sunak, restorasyon çalışmasının ardından Demre Müzesi’nde sergilenmek üzere götürülecek

Antalya Bilim Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Patara Antik Kenti Kazı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Koçak, sunağın sunu sözcüğünden geldiğini, antik dönemde mezarın yanına konulan genelde silindir şeklinde olan büyük taştan obje olduğunu söyledi.

Arkeoloji haberleri ve daha fazlası…

– “Sunağın, Patara’da başka bir örneği yok”

Buldukları sunağın üzerinde büyük bir yılan figürünün olduğunu ifade eden Koçak, 2 bin yıllık olduğunu tahmin ettiklerini dile getirdi.

Koçak, buldukları parçanın mermerden olduğunu belirterek, “O dönemlerde çok tanrılı dinlere inanılıyordu. Yeraltı tanrılarını sakinleştirmek için bu sunak üzerinde birtakım sunular yapılıyordu. Yılanın da yeraltı tanrılarını simgelediğini düşünüyorlar. Bu sıvı ya da ekmek, et gibi yiyeceklerle sunular yapılıyor. Bunları getirip sunağın üzerine koyuyorlardı. Bu aslında mezar kültürüne ait bir mobilya. Patara’da ilk kez yılan figürlü sunak bulduk. Benzerleri Muğla’daki bazı antik kentlerde de bulundu. Patara’da ise başka bir örneği yok. Bu sunak Patara’nın dışarıyla kurduğu ilişkileri gösteriyor.” şeklinde eklemede bulundu.

Antik kentte figürdeki yılana neredeyse birebir benzeyen devasa kara yılanları gördüklerini söyleyerek, “Bu yılanlar zaman zaman karşımıza çıkıyor. Çok zararsız hayvanlar. İnsanları görünce kaçıp gidiyorlar. Sunaktaki yılan da buradaki yılanlara çok benziyor. Tahminimizce yıllar önce de bu yılanları burada görüyorlardı.” dedi.

Kaynak: Süleyman Elçin – Anadolu Ajansı

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir