Patara Antik Kenti Eski İhtişamına Kavuşuyor

Patara Antik Kenti Eski İhtişamına Kavuşuyor

Fotoğraf: Mustafa Çiftçi – AA

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Dergisi:  Arkhe Dergisi

Patara Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, AA muhabirine, tarihte var olan en önemli limanlarından olan Likya Birliği başkenti Patara’nın isminin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2020’yi “Patara Yılı” olarak ilan edişiyle birlikte daha çok öne çıktığını söyledi. Kendilerinin de yoğun bir şekilde çalışmaya başladığını belirten Işık, bu süreçte Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Antalya Valiliğinin desteğini alarak birçok önemli restorasyonlara başladıklarını aktardı. Çalımaların tüm hızıyla devam ettiğini ileten Işık:

“19 metre genişliğinde, 10 metre yüksekliğindeki 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen ve su aktarma göreviyle dünyada emsalsiz olan kent kapısı eski ihtişamına kavuştu. Sütunlu caddedeki sütunları ayağa kaldırma ve bakım onarım çalışmalarını tamamladık. Karşılama merkezi projesine başladık. Tiyatroda kazı ve güçlendirme çalışmaları yaptık. Antik tiyatromuz artık sanatsal ve sportif etkinliklere ev sahipliği yapmaya başladı. Osmanlı Devleti’nin 1906 yılında Afrika’daki topraklarıyla iletişim için kurduğu ilk telsiz telgraf istasyonu müzeye dönüştürülmesine ilişkin projenin de ihale aşamasındayız. Bu yıl sonunda kadar bu projeyi de tamamlama umudumuz var.” dedi.

“İnanılmaz değerdeki coğrafyayla insanlar tanışmaya başladı”

Patara ören yerinin tarihte yedi kez kundaklaması sebebiyle yakıldığına değinen Işık, bu yangınlarda pek çok eserin hasar görmesiyle tahrip oluştuğunu ifade etti. Bu eserlerin hepsinin kazı evinin bahçesine getirlidiğini aktaran Işık, tüm konservasyonlarını tamamlayıp, müzecilik anlayışıyla sergilediklerini söyledi ve şöyle devam etti:

“Bir de güvenlik nedeniyle küçük sütun başlıkları götürülebilir olduğu için bütün malzemeyi alanda bırakmamaya özen gösteriyoruz. Demre Müzesi’nde Patara’ya ait özel bir bölüm oluşturuluyor. Yıl bitmeden bu eserler artık Demre Müzesi’nde sergilenecek. Patara’nın dünya arkeoloji bilimi camiasında pozitif tanınırlığı yüksek olan bir antik kent. Kazılardaki bütün veriler çok ciddi, en üst düzey kalitedeki akademik makalelerle bilim dünyasına buluşturmayı başardık. Patara’ya ilişkin hazırladığımız 14 ciltlik kitabımızı Avrupa’nın hangi kütüphanesine giderseniz gidin bulabilirsiniz. Patara, 2020 yılının teması olmasıyla artık sadece dünya arkeoloji bilimi camiasında değil, insanlar tarafından da tanınır hale geldi. İnanılmaz değerdeki coğrafyayla insanlar tanışmaya başladı.”

Arkeoloji haberleri ve daha fazlası…

Ağustos’ta 100 bin kişi ziyaret etti

Salgın sonrası Patara’ya ilginin daha da artmasını beklediklerinin altını çizen Işık, salgına rağmen ağustos ayında kenti 100 bin kişinin ziyaret ettiğini kaydetti. Devletin tüm kurumlarıyla Patara için büyük bir çaba sarf ettiğini anlatan Işık, “Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy, gelecek yıl Patara’da 1 milyona yakın ziyaretçi hedefliyor. Biz de bu hedefi aşacağımızı düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir