Öğleden Sonra Ölüm Efesli Gladyatör Palumbos

Öğleden Sonra Ölüm Efesli Gladyatör Palumbos

Açıklama: Frizde eğitici gladyatör hemen önündeki başka bir gladyatör eşliğinde elinde tridentis tutan retiarius sınıfı öğrenciyi eğitirken betimlenmiştir. / İzmir-Selçuk Efes Müzesi
Fotoğraf: Damla BAYAZİT
Arkhe Dergisi Sayı 1’de sizlerle…

Roma’nın Asia Eyaleti başkenti Efes yine önemli günlerinden birini yaşıyordu. Akşama kadar sürecek oyunlar için Efes Stadyumu içindeki arena tamamen dolmuştu. Bu oyunlara olan ilgiyi bir gün önce kent merkezinde yapılan büyük bir tanıtım ve Efesli bir gladyatörün öğleden sonra dövüşecek olması daha da arttırmıştı. Programa göre öğleden önce vahşi hayvan dövüşleri, öğleyin ağır suçluların infazı ve öğleden sonra gladyatör dövüşleri yapılacaktı.

Öğleden sonra arenaya çıkacak olan Efesli gladyatör Palumbos henüz 27 yaşındaydı. Daha önce 15 kez arenaya çıkmış ve hayatta kalmayı başarmıştı. 20 yaşında gladyatör okuluna gitmiş ve iyi bir eğitim almıştı. Cesaret, güç, disiplin, dayanıklılık ve zafer arzusu ile ölümü küçümseme özelliklerinin yanı sıra arkadaşları arasında sevilen bir kişiliğe sahipti. Efes’teki gladyatör gruplarının en çok bilineni ve büyüğü olan “Silah ve Vedius Dostları”nın da üyesiydi. Herakles (Herkül) onun en sevdiği kahraman, karısı Hymnis ise adeta taptığı en önemli varlıktı. Akşamları Hymnis’le Efes Limanı’na bakan yüksekteki evlerinin balkonundan evlilikleri boyunca geçirdikleri güzel günleri ve yılları konuşur ama geleceğe dair çok hayal kurmazlardı. Akşamları erken yatar sabah erken kalkıp günlük yürüyüşünü ve dayanıklılık idmanlarını yapardı.

Bir gün önce tanıtımı yapılan ve öğleden sonra dövüşeceği stadyumun doğusundaki arenaya gitmek üzere sabah tüm hazırlıklarını yaptı ve evden karısının duaları ile ayrıldı. O gün öğleden sonra güzel bir dövüş çıkaracağını, Efes’i en iyi şekilde temsil edeceğini ve galip geleceğini düşünüyordu. Ve O gün, ilk mağlubiyetini tadıp öleceği aklının ucundan bile geçmiyordu. Çünkü en yüksek ölüm riski taşıdığı 20’li yaşlarının başındaki ilk dövüşlerinden itibaren kendini geliştirmişti ve neredeyse “yenilmez” unvanına sahipti. En çok 3-4 yıl daha gladyatör olarak iyi bildiği işine devam etmek istiyordu. Çünkü bu işin sonunun olmadığını çok iyi biliyordu. Ancak bir dizi şeyi bilmiyordu ve bilemezdi de. Öğleden sonra öleceğini, arkadaşları tarafından gladyatörler mezarlığına gömüleceğini, karısı Hymnis’in kendisine bir mezar taşı yaptırıp günlerce mezarı başında gözyaşı dökeceğini bilemezdi. Ayrıca hiç aklına gelmeyen ve bilemediği en önemli şey de yüzyıllar sonra bu mezarın arkeologlar tarafından bulunacağı ve kendisinin tekrar gündeme gelmesiydi.

1 Yorum

  1. Bakınız: Arkhe Sayı 1 - Arkhe Dergisi

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir