Nora Antik Kenti’nde Çalışmalar Başladı

Nora Antik Kenti'nde Çalışmalar Başladı

Fotoğraf: Adem Koçak – AA

Aksaray İl Kültür Müdürlüğü bünyesinde, Aksaray Müze Müdürlüğü başkanlığında, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tolga Uyar’ın bilimsel danışmanlığını yaptığı ekip, Nora Antik Kenti’ndeki arkelolojik kazılar öncesinde araştırma, haritalama ve mimari belgeleme çalışmalarını tamamladı.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Dergisi:  Arkhe Dergisi

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, Nora Antik Kenti‘nde incelemelerde bulundu ve heyet, Doç. Dr. Uyar’dan bilgi aldı.

Vali Aydoğdu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Hasandağı eteklerinde bulunan antik kentin, yapılacak arkeolojik kazılardan sonra turizme açılmasını planladıklarını ve bunun için de girişimde bulunduklarını iletti.

Bilim insanlarının yaptıkları incelemelerde Nora Antik Kenti’nin Kapadokya bölgesinde geniş alanda kurulan ve kalıcılığını koruyan en önemli ören yerlerinden olduğunun belirlendiğini ifade eden Aydoğdu, “Kültür Bakanlığımız, hocalarımız ve Valiliğimiz hep beraber bu antik kente sahip çıkacağız. Antik çağ kalıntılarına, tarihine, dokusuna sahip çıkarak gelecek nesillere aktarmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

NEVÜ Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tolga Uyar da antik kentin tarihinin, Helenistik döneme kadar uzandığını söyledi.

Bölgede 1990 yılında Alman bir ekip tarafından inceleme yapıldığını anlatan Uyar, 30 yıl sonra antik kentte yeniden çalışma başlatıldığını bildirdi.

“Yıkıntı halinde olanlarla birlikte 32 kilise yapısı, 20 sarnıç tespit edildi”

Uyar, antik metinlerde adı geçen kentin, Doğu Roma İmparatorluğu döneminde bölgesel başkentlerden biri olduğunun tespit edildiğini belirterek;

“Nora Antik Kenti, antik coğrafyası ve tarihi ile ‘bölgenin Efes Antik Kenti’ olmaya aday bir yer. O dönemde burada bin adet sivil konut inşa edilmiş. Dolayısıyla 5. ve 6. yüzyılın en yoğun nüfuslu kentlerinden bir tanesi Nora Antik Kentiydi. Bu şehir, Kapadokya bölgesinin en geniş ve bugüne kadar en iyi korunmuş ören yerlerinden biri. Bakanlığımızın destekleriyle burada bir kazı çalışması başlatma çabasındayız. 200 hektar alanda kurulan antik kentte konutlar dışında, yıkıntı halinde olanlarla birlikte 32 kilise yapısı, 20 sarnıç tespit edildi.” dedi.

Arkeoloji haberleri ve daha fazlası…

Mimarileri esas alınarak incelenen kiliselerin yaklaşık 6. yüzyılın ortası ile erken 7. yüzyıl arasında inşa edildiğini ifade eden Uyar, bu yapıların Bizans mimarisinin ortak dönemsel karakterlerinden bazılarını yansıttığını aktardı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir