Lagina Hekate Kutsal Alanında Düzenleme

Lagina Hekate Kutsal Alanında Düzenleme

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Dergisi:  Arkhe Dergisi

Pagan inanışının merkez olarak kabul gören yaklaşık 3 bin yıldır var olduğu bilinen Lagina Hekate Kutsal Alanı’nda yürütülen çalışmalarda, antik dönemde kullanılan tören kapısının mimari bloklarında düzenlemeye gidilecek.

Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, bu Kutsal Alanda antik dönemden günümüze kadar uzanan yapılarla ilgili çalışma yaptılarını söyledi.

Lagina Hekate Kutsal Alanı’nda mimari blokların çıkarılıp düzenlenmesini Türk Tarih Kurumu destekleriyle gerçekleştirdiklerini belirten Söğüt ayrıca, “Alanın 3 kapısı var. Bunlardan birisi tören kapısı. Biz şimdi antik dönemde törenler esnasında kullanılan giriş kapısı ile tören kapısının mimari bloklarını düzenliyoruz.” ifadelerine de yer verdi.

Tüm mimari blokların ait oldukları yerde kullanıldığına dikkati çeken Söğüt, kazıların öneminin yanında, restorasyon ve konservasyon çalışmalarının da önemli olduğunu iletti. Antik dönemde meydana gelen depremler sebebiyle oluşan zarardan dolayı bazı blokların iki bazılarının da 10 parça halinde çıkarıldığına değinen Söğüt, bu aşamada alandaki seyyar taş hastanesinin devreye girdiğini söyledi.

Söğüt, kentteki çalışmalar sırasında, tahrip olmuş taş eserlerin aslına uygun restore edildiğini de ekleyerek, “Bunlar bizim için son derece önemli. Bunları çıkarıldıklarında birleştiremezsek daha sonra parçalarını bulmamız da çok zor olur. Bu nedenle tüm yapıları bir bütün olarak korumaya çalışıyoruz.” dedi.

Kutsal alanda sürdükdükleri bu çalışmalara değinen Söğüt, yaklaşık 500 bloğun düzenlenerek gruplara ayrıldığını ve tekrar düzenlenip yerlerine konulduğunu da sözlerine ekledi.

Antik dönemin önemli tanrıçalarından Hekate namına inşa edilen en büyük tapınağın Lagina’da olmasının kutsal alanı daha da önemli kıldığını söyleyen Söğüt, “Hekate adına yapılan daha büyük bir kutsal alan bulunmuyor.” ifadesini ekleyerek bu Alan’a duyduğu önemi ve hassasiyeti belirtti.

Arkeoloji haberleri ve daha fazlası…

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir