Kahin Tepe İkinci Göbeklitepe Olma Yolunda

Kahin Tepe İkinci Göbeklitepe Olma Yolunda

Fotoğraf: AA

Kastamonu Valisi Avni Çakır, Kastamonu’nun Araç ilçesinde bulunan arkeolojik alanda incelemeler yaptı, Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Nurperi Ayengin de danışmanlığında devam eden Kahin Tepe kazısı hakkında bilgi topladı.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Dergisi:  Arkhe Dergisi

Vali Çakır, gazetecilere verdiği açıklamalardada, bölgede keşfedilen her şeyi inceleme fırsatı bulduklarını iletti.

Keşfedilen bulguların çok önemli olduğuna şahitlik ettiklerini belirten Çakır, “Kastamonu bildiğiniz gibi tarihi ve kadim bir şehir. Milattan önce 2-3 binli yıllara dayanan bir yaşam merkezi. İnşallah Kahin Tepe’de devam eden çalışmaların neticesinde medeniyetlerin beşiği olan ilimizin belki de Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olduğuna tanıklık ediyoruz.” dedi.

Kahin Tepe’nin ikinci bir Göbeklitepe olma yolunda hızla ilerleyeceğinin de altını çizen Vali Çakır;

“Göbeklitepe ile birlikte Anadolu’da yerleşim 10 bin yıl öncesine kadar dayandı. Buradaki buluntular sanki Göbeklitepe’den dana önce yapıldığını düşündürüyor. Sanki buradan elde edilen tecrübe ile Göbeklitepe inşa edilmiş olabilir. Kahin Tepe’de medeniyetin 10-12 bin yıl önce yerleştiği yönünde buluntular var. Bu da hem ilimizin kadim şehir özelliğini perçinleyen hem de kültürel zenginliğine katkı sunan bir keşif. Burada arkadaşlarımız 3 yıldır Kültür Bakanlığımızın ve DSİ’nin yardımlarıyla bu çalışmaları yapıyorlar. İnşallah buluntuların ortaya çıkmasıyla Kahin Tepe ikinci bir Göbeklitepe olma yolunda hızla ilerleyecektir. Çalışamların sonunda ikinci bir Göbeklitepe’yi de burada tüm insanlığın kültürel mirasına sunacağız.” şeklinde konuştu

Dr. Öğretim Üyesi Nurperi Ayengin ise; Karadeniz’in bilinmeyen Akeramik Neolitik dönemini ortaya çıkardıklarını söyledi. Kazılarda Karadeniz’de bu döneme ait ilk buluntularlar karışlaşıldığını aktaran Ayengin;

“Karadeniz’de daha önce böyle bir dönem bilinmiyordu. İlk defa bu yerleşimde gördük. Bu kültürü Göbeklitepe, Nevali Çori ve Çayönü gibi yerleşimlerden tanıyorduk ama Karadeniz’in Akeramik Neolitik dönemini bilmiyorduk. Yine aynı şekilde burada da şamanik bir inanç var. Bu inancın bütün bulgularını, verilerini görüyoruz. Buranın bir tapınma alanı ve toplanma alanı olduğunu düşünüyoruz. O dönemde insanlar hayvanlara tapıyorlar. Burası gerçekten Anadolu tarihi ve dünya tarihi açısından çok önemli bir yerleşim yeri.” ifadelerini iletti.

Arkeoloji haberleri ve daha fazlası…

Covid-19 salgını sebebiyle çalışmalarda aksaklıklar yaşandıklarını anlatan Ayengin, “Seneye pandemi ortadan kalkarsa çok daha büyük bir ekiple gelip, jeoradarla alanda çalışmalar yapacağız. Bizim kendi tespitlerimiz de var. Onlardan da yararlanarak kazı çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Tapınakları da bulacağımıza inanıyoruz. Çünkü mimaride kullanılan buluntularımız var. Mimari için özel üretilmiş dikmelerimiz var.” dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir