Jeanne d’Arc Bölüm 3

Jeanne d’Arc Bölüm 3

Jeanne d’Arc’ın Mektupları

Okuma yazma bilmeyen Jeanne d’Arc sadece kendi imzasını atmayı biliyordu.  20’nın üzerinde mektup gönderdiği bilinmekle beraber tarihte kendi imzası ile gönderdiği sadece üç mektup bilinmektedir. Mektuplarına attığı imzayı inceleyen modern el yazısı uzmanlarına göre, Jeanne solaktır. Bu mektupların ilki 9 Kasım 1429 tarihinde Riom halkından savaş malzemeleri göndermeleri için yardım istediği mektuptur. İkincisini İngiliz kuşatmasından dolayı korkan Reims halkına 16 Mart 1430 tarihinde göndermiştir. Onlara korkmamalarını yanlarında olduğu ve onlara yakında çok iyi haberler vereceğini söylemiştir.  Üçüncü mektubu ise yakalanmasından sadece birkaç ay önce yine Reims halkına gönderdiği ve kente ihanet edenlerin varlığından haberdar olduğunu yazdığı 28 Mart 1430 tarihli mektubudur. 

9 Kasım 1429. Bu mektup, Jeanne d’Arc’ın imzasının bilinen ilk örneğidir.

 “Sevgili ve iyi arkadaşlar, Saint-Pierre-le-Moutier kasabasının nasıl saldırıya uğradığını ve Tanrı’nın yardımıyla Kral’a karşı olan diğer yerleri nasıl temizlediğimi iyi biliyorsunuz. Ancak bu kasabadan önce çok fazla barut, mermi ve diğer savaş malzemelerini harcadığımızdan ve kısa süre sonra gideceğimiz yer olan La Charite kuşatması için kendim ve lordlar çok zayıf şekilde donatıldığından ötürü, kralın şerefi adına ve diğer herkesin hatırına duyduğunuz aşk için kuşatmada kullanılacak barut, güherçile, kükürt, mermiler, mancınıklar ve diğer savaş malzemelerini bir an önce göndermeniz ve bağışlamanız için dua ediyorum. Ve bu konuda yeterince gayret gösterin ki (kuşatmada) barut ve savaş malzemelerinin eksikliğinden dolayı kimse sizin ihmalkâr veya isteksiz olduğunuzu söyleyemesin. Sevgili ve iyi arkadaşlar, Rabbimiz sizi koruyabilir. Kasım’ın dokuzuncu günü Moulins’de yazılmıştır. (imza) Jehanne

Jeanne d’Arc Bölüm 3

İkincisi, Jeanne d’Arc’ın, İngilizlerin kuşatmasından korkan Reims halkına 16 Mart 1430’da verdiği cevapta bilinen imza örneğidir.

“Görmek istediğim sevgili ve iyi dostlarım, kilise halkı, burjuvalılar ve çok sevgili ve değerli Reims kentinin sakinleri; Ben bakire Jeanne , kuşatma ile yüzleştiğiniz korkularınızdan bahsettiğiniz mektuplarınızı aldım. Eğer yakında onlarla karşılaşırsam bunu asla bilmeyeceksiniz. Ve eğer bu olduğunda onları durduramazsam ve onlar size karşı gelirlerse kapılarınızı kapatın çünkü ben en kısa sürede sizinle olacağım. Ve eğer oradalar ise onların böyle bir zorluğu yaşatamayacaklarından emin olacağım. Onların zamanı kısa olacak, çünkü bu yakında gerçekleşecek. Her zaman itaatkar ve sadık olmanız gerektiği dışında şuan başka bir şey yazamam. Sizi koruması için tanrıya dua edeceğim.  Bu mektup mart ayının 16.günü Sully’de yazılmıştır. Size çok mutlu olmanızı sağlayacak bazı haberler yollayacağım ancak mektupların yolda yakalanacağından ve haberlerin ele geçirileceğinden korkuyorum. (imza) Jehanne.”

“Benim kilisedeki çok sevgili ve iyi dostlarım, Reims kasabasının hakimleri, burjuvaları, sakinleri ve işçileri” şeklinde başlayan ve bilinen en son mektubu ise 28 Mart 1430 da yakalanmasından aylar önce Reims halkına gönderildi. Bu mektup onun bilinen üçüncü imzasını içermekteydi.

Sanattan insana, kültürden tıbba dair her şey Arkhe Arkeoloji Dergisi‘nde!

“Çok sevgili ve iyi arkadaşlar, Kral’a nasıl bir haber getirildiğini ve Reims kentinde çok sayıda hain olduğundan bahsettiğiniz mektuplarınızı aldığımı bilmenizi isterim. Lütfen bilin ki kente ihanet etmiş, Burgonyalı ve bir komploya dahil olanların çok sayıda olduğu doğrudur. Ancak kral bunu daha öncesinde zaten biliyordu çünkü siz ona güvence vermiştiniz bu nedenle sizden memnun. Ve bilin ki onun yanında olursanız ve onun adına savaşırsanız kuşatma da size yardım gönderecektir. Burgonyalı düşmanların saldırılarından dolayı çektiğiniz tüm acının farkında olduğunu bilin. O yüzden yalvarıyorum ve rica ediyorum çok sevgili dostlar, kral için şehri savunun ve gözetleyin. Yakında daha detaylı iyi haberleri duyacaksınız… Tanrıya emanet olun, o sizi gözetir. (imza )Jehanne.”

Kaynak:

Joan of Arc’s Letter to the People of Riom (November 9,1429), http://archive.joan-of-arc.org/joanofarc_letter_Nov1429.html

“Joan of Arc’s Letter to the citizens of Rheims (March 16,1430), http://archive.joan-of-arc.org/joanofarc_letter_march_16_1430.html.

“Letters of Jeanne’s”, https://www.jeanne-darc.info/biography/letters/

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir