Jeanne d’Arc Bölüm 1

Jeanne d'Arc Bölüm 1

Jeanne d’Arc, bir 1504 el yazmasından bir resimde at sırtında tasvir edilmiştir.

Jeanne d’Arc, Domremy köyünde 1410 ya da 1412 yılında doğdu. Çiftçi bir ailenin kızı olan Jeanne d’Arc özgür ruhlu bir karaktere sahipti. Ancak okuma yazma bilmeyen bir köylü kızından bir kahramana dönüşen Jeanne d’Arc hem kadınların hem de Fransa’nın gururu olmuştur. 

Yapılan tasvirlere göre siyah ve kısa saçları olan Jeanne d’Arc bir kadın için uzun boyluydu. Kesinlikle güçlü ve sağlıklıydı çünkü aksi halde bir ülkenin kaderinde sıradan bir çocukken asla rol alamazdı. 

Jeanne d’Arc’in hayatının dönüm noktalarından en önemli ve ilginç olanın simgesi evinin yakınındaki meşe ağaçlarının bulunduğu orman idi. Bu ormandaki bir kayın ağacı ve yanındaki çeşme daha sonra Jeanne d’Arc’in cadılık ve büyücülük sucundan yargılanmasına neden olacaktı.  Çünkü efsaneye göre peri ağacı olarak bilinen bu ağacın çevresinde yaşamış olan kadınlar işledikleri günahlardan dolayı bu ormandan sürülmüşlerdi. 

Jeanne d’Arc davasında bu ağaçtan şu şekilde bahsetmişti;

“Kardeşim bana bir gün misyonumu periler ağacından aldığım şeklinde bir söylentinin dolandığını söyledi. Ona durumun böyle olmadığını izah ettim. Kralın yanına geldiğimde de bana evime yakın bir meşe ormanı olup olmadığı soruldu sebebi ise bu bölgeden gelen bakire bir kızın olağanüstü şeyler yapacağı yönünde kehanetlerin olmasıydı. Ancak benim buna inancım yok.”

Jeanne d’Arc’i tarih sahnesine çıkartan 14.yüzyılın önemli bir savaşı olan yüzyıl savaşlarıydı. Peki, Jeanne d’Arc bu savaşa nasıl dâhil oldu? Jeanne d’Arc ilk önsezisini 1424 yılında duyduğunda henüz 12 yaşında idi.  Üç yıl boyunca duyduğu bu sesler ona “Fransa kralına yardım etmeye gelmesi” şeklinde çağrı da bulundu. 

Mary Gordon’a göre, Jeanne ilk önce “ruhunun kurtuluşu için bekaretini korumak” ve daha sonra tahtın mirasçısı VII. Charles’ı desteklemesi ve Fransa’yı kurtarması gerektiğini söyleyen sesler duydu. Bu seslerin üç Aziz’e ait olduğuna inanıyordu: Baş melek Michael, Aziz Margaret ve Aziz Catherine. 

Sanattan insana, kültürden tıbba dair her şey Arkhe Arkeoloji Dergisi‘nde!

Orijinal efsaneye göre; duyduğu bu seslerin ardından bölge valisinden Chinon’daki veliahttın yanına gitmek için izin istedi. 6 Mart 1429 yılında erkek kıyafetleri giyen Jeanne d’Arc ile tanışan veliaht Sicilya kraliçesi kayınvalidesi ve hizmetlilerinden onu fiziksel olarak muayene etmelerini istedi. Ne de olsa Orta Çağ da bile, kraliyet mahkemesinde belli bir soydan gelmeyen ve erkek kıyafetleri giyen bir gencin kendisini tanrının gönderdiğini söylemesi biraz garipti. Yapılan tüm testler Jeanne d’Arc kadınlığını ve bakire olduğunu kanıtladı. Ve böylece henüz 17 yaşındaki Jeanne d’Arc VII.Charles’ı kutsal görevine ikna ederek bir ordu ile Orleans’a doğru yola çıktı ve dokuz gün gibi kısa bir süre de kuşatmayı kaldırdı. Böylelikle seslerin verdiği ilk emri yerine getirmiş oldu. Ardından İngilizlerle Patay kasabası dışında çarpışan Jeanne d’Arc galip gelerek 17 Temmuz 1429 tarihinde veliahttın taç gelmesini sağlayarak seslerin ikinci emrini de yerine getirmiş oldu.

1 Yorum

  1. Bakınız: Jeanne d’Arc Bölüm 2 - Arkhe Dergisi

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir