İngiltere’de Bulunan 800 Yıllık Çanak-Çömlek Parçaları

İngiltere’de bulunan 800 Yıllık Çanak-Çömlek parçaları Orta Çağ Yahudilerinin Beslenme alışkanlıklarının izlerini taşıyor

Bristol Üniversitesi ve Oxford Arkeolojisinden araştırmacıların birlikte yürüttüğü çalışma sonucunda, Oxford’un erken Orta Çağ Yahudi mahallesi ile ilgili kazı çalışmaları sırasında bulunan çanak çömlek parçalarının içine sıkıştırılmış bir dini diyetin ilk kanıtı bulundu. Kashruth olarak bilinen beslenme yasası dünya çapında bilinen en eski diyetlerden biridir ve kurallara uyan bir Yahudi için bu diyet yasalarını sürdürmek günlük yaşamın temel bir parçasıdır. Dünya arkeolojisi ve çok daha fazlası arkhedergisi.com adresinde.

Söz konusu bölge, Fatih William’ın İngiltere’ye yerleşmeleri için Kuzey Fransa’daki Yahudileri davet etmesinden sonra, 12. ve 13. yüzyıllarda St. Aldates çevresinde kurulmuştur. Kazı çalışmaları sırasında, karşılaştırılan Orta Çağ nüfus bilgilerine göre iki Yahudi aileye ait olduğu öne sürülen evlerden yeni kanıtlar ortaya çıkarıldı.

İngiltere’de Bulunan 800 Yıllık Çanak-Çömlek Parçaları

Kazılar sırasında arkeologlar, bir tuvalet olarak tanımlanan ve 11. ve 12. yüzyılın sonlarına tarihlenen taştan yapılmış bir yapı buldular. Araştırmayı yürüten Bristol Üniversitesi biyomoleküler arkeolog Julie Dunne, Jewish Chronicle’dan Rebecca Abrams’a, yapılan bu keşifle meslektaşlarının çok heyecanlandığını belirtmiştir. Bu heyecanın nedeni, çoğunluğunu evcil kümes hayvanlarının oluşturduğu ve domuz kemiklerinin yer almadığı birçok hayvan kemiğinin ortaya çıkarılmış olması idi. Ayrıca bu kemiklerle birlikte seramik pişirme kabı parçaları bulundu.

Yapılan kazı çalışmalarında bulunan bu çanak çömleklerin biyomoleküler analizinin sonucunda, kapların yalnızca sığır, koyun veya keçi etini pişirmek için kullanılmış olduğu belirlendi. Domuz kemiği ve etine dair hiçbir izin bulunmamış olması da bölge sakinlerinin yeme içme konusunda Musevilik kurallarına uyduklarını göstermektedir.

Dr.Julie Dunne elde edilen veriler için; ” Orta Çağ çanak çömleklerinden çıkarılan ve eski belgeler ve hayvan kemikleriyle birleştirilen bu biyomoleküler bilgi, 800 yıllık Yahudi beslenme uygulamalarına benzersiz bir bakış açısı sağladığından dikkate değer bir örnektir.” dedi. Kazı bölgesi, Orta Çağ Yahudi diyetinin izlerini taşıyan Avrupa’daki yalnızca üçüncü bölgedir.

Kazı çalışması hakkında yayınlanan makale bilgisi: J. Dunne, E. Biddulph, P. Manix, T. Gillard, H. Whelton, S. Teague, C. Champness, L. G. Broderick, R. Nicholson, P. Blinkhorn, E. Craig-Atkins, B. Jervis, R. Madgwick, T. Hodos, L. J. E. Cramp, R. P. Evershed; “Finding Oxford’s medieval Jewry using organic residue analysis, faunal records and historical documents”, Archaeological and Anthropological Sciences, 13 (3), 2021.

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir