Hereke Kalesi 2021 Yılında Ziyarete Açılacak

Hereke Kalesi 2021 Yılında Ziyarete Açılacak

Fotoğraf: AA

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Dergisi:  Arkhe Dergisi

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde ortaya çıkarılan ve Doğu Roma İmparatorluğu döneminin 640’lı yıllarında yapıldığı düşünülen Hereke Kalesi 2021 yılında ziyaretçi alımına başlayacak.

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de konu olan bu kale, İzmit Körfezi’ni gören manzarasıyla turistleri ağırlaması açısından tüm restorasyonlarını tamamladı. İzmit Körfezi’ne tepeden bakış uzaklığında yer alan ve yaklaşık 1400 yıllık tarihi ile her mevsim yerli-yabancı misafirlerini beklemeye koyuldu.

D-100 kara yolu ile Anadolu Otoyolu’ndan ulaşılabilen ve birçok medeniyete kapılarını açmış olan kale, hem tarihi dokusu hem de İzmit Körfezi manzarasıyla misafirlerin ilgisini kesinlikle çekecek. Ayrıca, bölge ve ilçe tanıtımına da katkı sağlaması beklenen kaleye gelecek ziyaretçi sayısıyla, ilçenin önemli el sanatlarından Hereke Halısı’na olan ilginin artmasına katkı sağlanması da hedefleniyor.

– “Hereke’nin tarihi değerlerini su yüzüne çıkarmamız gerekiyor”

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt,  Hereke’nin, Körfez ilçesi için çok önemli bir bölge olduğuna işaret ederek, bu önemini tarihi zenginliğinden aldığını kaydetti.

Hereke’nin özellikle halısıyla önemli bir marka olduğunu belirten Söğüt;

“Hereke Halısı’nı, ticaretin yoğun olduğu günlere tekrar getirebilmek için ne yapmamız gerekiyor sorusunun cevabını ararken, Hereke’nin tarihi değerlerinden faydalanalım istedik. Hereke Kalesi Doğu Roma İmparatorluğu döneminde yapılmış ama bundan 4-5 yıl öncesine kadar, sadece temellerinin olduğu, onların da gözükmediği ve bazı vatandaşlar tarafından da işgal edildiği, üzerinde evler olan bir noktadaydı. Hereke’nin tarihi değerlerini su yüzüne çıkarmamız gerekiyor ki Hereke tekrar o eski günlerine kavuşsun.” ifadelerini kullandı.

Söğüt, dünyaca meşhur Hereke Halısı’nın tanıtımı noktasında çalışmalar yapıldığını ekledi ve böylece Hereke Kalesi’nin tekrar ayağa kaldırılmasının istenildiğini net şekilde ifade etti.

Tarihi yapının restore edilip, ilçedeki diğer tarihi değerlerle tarih koridoru oluşturulmasını hedeflediklerini belirten Söğüt, “Tekrar turizmle birlikte halımızın canlanması için bu adımlar atıldı. Kültür Bakanlığımızın da katkılarıyla o dönemin Belediye Başkanı Yunus Pehlivan döneminde başlıyor, geçen dönem İsmail Baran başkanımızın döneminde devam ediyor ve bir kısmı da bizim dönemimizde tamamlandı.” dedi.

Arkeoloji haberleri ve daha fazlası…

– “Önümüzdeki yılın yaz döneminde kaleyi ziyarete açmayı hedefliyoruz”

Başkan Söğüt, bölgede başka tarihi yapıların olduğunu anlatarak, yapılacak çalışmalarla bölgenin, turizmde önemli bir merkez olmasını istediklerini söyledi.

Kaledeki restorasyonun tamamlandığını, sadece iç peyzaj çalışmasının devam ettiğini anlatan Söğüt, “Toplamda kalenin iç alanı 4,5 dönüm, 350 metre sur uzunluğu, 4 metre ve 15 metre sur ve burç yükseklikleri var. Kalenin aslı Kanuni Sultan Süleyman döneminde, matrakçı diye anılan kişi tarafından çiziliyor. Onun çizmiş olduğu o resimlerden aslına uygun olarak restore edilmeye çalışılıyor. İnşallah önümüzdeki günlerde iç peyzajı da bittikten sonra burada açık hava sinema gösterileri, açık hava tiyatro gösterileri ile konserler verilecek. Hereke Halısı ile ilgili müze çalışmasıyla birlikte burayı zenginleştirerek yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açmış olacağız. Önümüzdeki yılın yaz döneminde kaleyi ziyarete açmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Söğüt, kalenin D-100 kara yolu ile Anadolu Otoyolu’nun kenarında bulunduğunu, böylece ulaşımın rahat bir şekilde yapıldığını dile getirdi.

Kalenin, İzmit Körfezi manzarasıyla da kendisini ziyaret edeceklere eşsiz bir görsel sunduğuna işaret eden Söğüt, yapılacak led aydınlatmalarıyla gece de güzel bir görsel oluşturacağını kaydetti.

Söğüt, ilçedeki tarihi yapılarla Hereke Kalesi’ni tur programlarına dahil etmek istediklerini anlatarak, kültür ve turizm alanında bölgede çalışmalar yapmak istediklerini de sözlerine ekledi. 

Kaynak: İbrahim Aktaş – Anadolu Ajansı

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir