Giresun Göksu Travertenleri

Giresun Göksu Travertenleri

Fotoğraf: AA

Giresun’un Dereli ilçesinde “Göksu Travertenleri Projesi” ile oluşturulan göletler, turkuaz ve beyaz renkleriyle mini Pamukkale’yi anımsatmak ve olağanüstü bir doğa harikası…

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Dergisi:  Arkhe Dergisi

Dereli İlçesinin Pınarlar köyünde İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünce yürütülen Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmekte olan projede, Göksu travertenlerinin kaynak değerinin korunması ve teras şeklinde büyüklü küçüklü göletler oluşturulma işlemleri yapıldı.

Göletlerin arasında ise ziyaretçilerin yürüyüş yapabilmesini kolaylaştıran yürüyüş yolları yapıldı. Mineralli suların aktığı bu alandaki yürüyüş yolları bir süre sonra beyaz renge bürünürken, göller ise turkuaz rengini alıyor. Göksu travertenlerinin, projenin tamamlanmasının ardından ziyarete açılması planlanıyor.

Proje Koordinatörü ve İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Erdem Kılavuz, “mineralli suların yer aldığı bölgede oluşan travertenleri turizme kazandırmak amacıyla 2017’de proje başlattık.” dedi ve “özellikle travertenlerin bulunduğu bölgenin, mineral değerleri yüksek sulara sahip olduğuna dikkati çeken Kılavuz, projeyle bölgedeki turizm destinasyonunun zenginleştirilmesinin amaçlıyoruz” şeklinde eklemede bulundu.

Kılavuz, projede bölgedeki mineralli suları bir araya getirerek, doğal karstik yapıyı bozmadan göletler oluşturulduğunu ifade ederek, “Pamukkale travertenlerine benzer bir görüntü elde edilecek. Burada oluşturduğumuz göletler ve havuzlar var. Bunlar şu anda turkuaz rengini almaya başladı, suyun aktığı yerler de beyazlamaya başladı.” dedi.

Göksu travertenlerinin Mavigöl’ün çok yakınında olduğuna değinen Kılavuz, “Mavigöl’e turkuaz rengi veren su ile buradaki su aynı. Aynı su kaynağından oluşan doğa harikaları.” dedi.

Erdem Kılavuz, projenin ilk ayağında suyun akışıyla 2-3 ay içerisinde beyazlık ve turkuaz renk oluşumunun sağlandığını belirterek, projenin tamamlanmasıyla bir yıl içerisinde tüm alanın beyazlaşacağını amaçladıklarını aktardı.

Projede göletler ve merdiven kısımlarının tamamlandığını daileten Kılavuz, “Vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde Göksu travertenlerini izleyebileceği, yürüyebileceği yollar ve alanlar oluşturuyoruz. Bu kısımların tamamlanmasının ardından çevre düzenlemesi ve sosyal tesisler için çalışmalar başlayacak.” ifadelerini kullandı.

Arkeoloji haberleri ve daha fazlası…

Kılavuz, proje tamamlandığında travertenlerin sadece Giresun’un değil, Karadeniz Bölgesi’nin en çok ziyaretçi alan yerlerinden biri olacağını düşündüklerini ifade ederek, Mavigöl, Kuzalan Tabiat Parkı, Göksu travertenleri ve yaylaların bir bütün olarak yeni bir cazibe merkezi haline dönüşeceğini ifade etti.

Kaynak: Gültekin Yetgin – Anadolu Ajansı

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir