Gerga Antik Kenti’nde Kazı Çalışmaları Başladı

Gerga Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları Başladı

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Dergisi:  Arkhe Dergisi

Aydın’daki Gerga Antik Kenti, oldukça uzun zamandır define avcıları tarafından delik deşik edildi. Şimdilerde antik kentte arkeolojik kazılar başlatıldı ve kazı başkanlığını Adnan Menderes Üniversitesi’nden Doç. Dr. Murat Çekilmez yapmaktadır. Elde edilecek bilgiler ışığında Gerga’nın kutsal bir mekan mı yoksa bir kent mi olduğu öğrenilmeye çalışılacak.

Çevresindeki bütün antik kentlerin ortak kullanım alanı olduğunu belirten Doç. Dr. Çekilmez, “Bu tapınağın buraya yapılması için bir neden olmalı. Bu nedenin de iyileştirici su olduğuna inanıyoruz ancak gizemi henüz çözülebilmiş değil. Bu yapıda bir tapınak dünyanın hiçbir yerinde bulunmamakta. Biz de tam anlamıyla burada neler olduğunu henüz bilmiyoruz.” cümlelerini de ifadesine ekliyor.

Bununla birlikte; “Defineciler tarafından kaçak kazılar yapıldığı için biz bunları nasıl kurtarırız ve geleceğe nasıl aktarabiliriz diye çalışmaya başladık. Gerga’nın bir kutsal alan ismi mi kent ismi mi ya da tanrı ismi mi olup olmadığını ilerleyen zamanlarda anlayacağız. Bunların hepsi kültür mirası. Toprağın altında bir şey aramamıza gerek yok. Bunlara bizim sahip çıkmamız gerekiyor.” dedi

Gerga Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları Başladı

Gerga Antik Kenti

Aydın’ın Çine İlçesi, Deliktaş Mevkiinde yer alan Gerga Antik kenti, Alabanda antik kentinin 13 km kuzey-batısında bulunuyor. Buranın tarihinin arkaik döneme kadar gittiğini gösteren izler olduğu da bilinmekte. Kent içinde görülebilen kalıntılar arkaik ile Roma döneminlerine aittir. Gerga, Karia kültürünü yansıtan önemli bir merkez konumundaydı. Dağlar arasında kurulmuş bir kent olmasından dolayı Karia karakterini korudu. Sur duvarları tipik Karia stilinde yapılmıştır.

Gerga adı kaynaklarda bir kent olarak belirtilmekle beraber, bir tanrıya ait olabileceği de ek bilgiler arasında yer alıyor. En önemli yapı halen ayakta olan ve tapınak olarak adlandırılabilecek özelliklere sahip bir yapı. Yapının hemen altında yere düşmüş anıtsal heykelin Kybele’ye ait olabileceği belitiliyor ve kaynaklar ile çevre halkından öğrenildiği bilgiler ışığında, heykel günümüzden yaklaşık 20-30 yıl kadar önce var idi.

Gerga Antik Kenti, Türkiye’de bulunan en gizemli ve mistik kentlerden biri olarak kabul edilip tarihi ile ilgili yeterli bilgi olamamakla birlikte bu antik kentin mimari yapısınına bakılarak da anlaşılamayacak karmaşıklıkta. Gerga Antik Kenti’yle ilgili dönemin ünlü yazarları “Plinius, Strabon ve Heredotos” da yazılar yazmıştı.

Arkeoloji haberleri ve daha fazlası…

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir