Gaga Gölü’nde Kilise Kalıntıları Bulundu

Gaga Gölü'nde Kilise Kalıntıları Bulundu

Yaklaşık 60 dekarlık bir alanı kaplayan, Ordu’nun Fatsa ile Aybastı ilçeleri arasındaki karayolu üzerinde yer alan Gaga Gölü’nde kilise kalıntıları olduğu ortaya çıkarıldı. Derinliği 10-15 metre arasında değişen bu gölde yapılan çalışmalarda su altı arkeologları kilise buluntularına rastladı.

Ordu’nun Fatsa-Aybastı ilçeleri arasında yer alan Örencik mahallesindeki bu göl, arkeologlarının ilgisini çekmekle birlikte şehrin ve bölgenin turizm beklentisini de arttırdı.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Dergisi:  Arkhe Dergisi

Ordu İl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünce Bodrum Su Altı Müze Müdürlüğünden davet edilen su altı arkeoloğu, gölde dalış yaparak incelemede bulundu. Yapılan su taraması sırasında gölün yaklaşık 15 metre derinliğinde kilise kalıntıları keşfedildi ve kilise kalıntıları su altı arkeoloğu tarafından fotoğraflandı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, yaptığı açıklamada, “gölün doğal sit alanı olarak daha önce tescillendiğini belirterek çıkacak raporun ardından gölün arkeolojik sit alanı olarak da tescillenecek.” ifadelerine yer verdi. Toparlak, gölde yürütülen çalışmaların bir süre daha devam edeceğinin de altınız çizdi.

Genel olarak bahsetmek gerekirse, Gaga Gölü‘nün ortasında küçük bir adacık bulunmaktadır ve fındık bahçelerinin arasında, yeşillikler içindeki göl, birçok bitki ve hayvan türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Kilise kalıntılarının ortaya çıkmasıyla da ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir halina geldi.

Arkeoloji haberleri ve daha fazlası…

Bununla birlikte Gaga Gölü birinci ve üçüncü derece “Doğal Sit Alanı” olarak koruma altına alınmıştır. Ayrıca Gaga Göl’ünde dört farklı balık türü de mevcuttur.

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir