Eski Mısırda Ölüm Gelenekleri

Eski Mısırda Ölüm Gelenekleri

Fotoğraf: İç organların konulduğu kanopeler (kaponik)
Arkhe Dergisi Sayı 9’da sizlerle…

Eski Mısır’da mumyalama işlemi yaklaşık yetmiş günde tamamlanırdı. Ancak ölen kişi bir firavun ya da başka bir önemli kişi ise mumyalama işleminin süresi on ay kadar sürebilmekteydi. İlk aşamada cesedin başında bir rahip Ölüler Kitabı’ndan bölümler okurken, burun deliklerinden sokulan özel gereçlerle beyin parça parça çıkarılırdı. Daha sonra karnı açılır, beden içerisindeki iç organlar tamamen boşaltılır, kafatası alçılanır ve vücut sodyum karbonatlı bir karışım içerisinde beklemeye bırakılırdı. Vücuttan çıkarılan iç organlar kurutulduktan sonra kaponik ya da kanope ismi verilen özel kaplara yerleştirilirdi. Horus’un dört oğlundan biri olduğuna inanılan çakal tasvirli kaba mide konulurdu. İnsan tasvirli olan ikinci kaba İmseti ismi verilirdi ve bu kaba karaciğer konulurdu. Şahin tasvirli kabın ismi Kebehsenuef ’tir ve bağırsakların konulduğu kaptır. Maymun tasvirli Hapi ismi verilen kaba ise akciğer konulurdu.

Eğer ölen kişi firavun ya da başka bir önemli kişi ise ceset üç ayrı tabutun içerisine yerleştirilir, bu tabutlardan biri genellikle altın olurdu. Bu üç tabut daha sonra bir lahit içerisine yerleştirilir ardından mezara konulurdu. Mezarın duvarlarına ölen kişinin hayatından kesitler resmedilir, kullanmış olduğu bazı eşyalar mezar içerisine yerleştirilirdi. Öteki dünyada kendini daha iyi savunacağına inanıldığından mezara Ölüler Kitabı da konulurdu.
Cenaze yerleştirildikten sonra ağız açma ayini yapılırdı. Ağız açma ayini, temelinde bir çeşit büyü işlemi olan, ölen kişinin öteki dünyada ruhunu bulmasına ve vücudunu kullanabilmesine yardımcı olduğuna inanılan sembolik bir işlemdir.

1 Yorum

  1. Bakınız: Eski Mısır'da Ölümden Sonra Yaşam İnancı ve Mumyalama - Arkhe Dergisi

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir