Büyücülüğe Karşı Korunma Karşı Büyücülüğün Arkeolojisi 3

Büyücülüğe Karşı Korunma Karşı Büyücülüğün Arkeolojisi 3

Horse’s Skull, Museum of witchcraft and magic

At Kafatasları

Evlere gizlenmiş at kafatasları ve diğer hayvan kemikleri İngiltere, İskoçya, Galler ve İrlanda’da bulunmuştur. Yapılan araştırmalar sonucunda İngiltere’de bunların on biri 1700 öncesi, yedisi 1700 sonrası ve otuz altısı tarihlendirilmemiş toplam elli dört örnek bulunmuştur. Binalardaki birçok kemik ve kafatası bulgusunun birçoğu, kurutulmuş kediler gibi çöp olmuştur. Ayrıca, bu nesnelerin birçoğunun keşfedildiklerinde rapor edilmediği de görülmüştür. 

Bazılarının bina tabanının altına gömülü olması bu durumu kısmen açıklayacaktır, ancak kemikler söz konusu olduğunda durum daha karmaşıktır.  Bu kemikler bazı evlerde ve çiftlik binalarında yapı malzemesi olarak kullanılmalarıdır.  Hayvan kemiklerinden ya da dişlerinden yapılmış pek çok zemin ya da duvar örneği vardır. Büyücülüğün Arkeolojisi serisi şimdi sizlerle…

Brian Hoggard çalışmasında, Seán Ó Súilleabháin’ın, İrlanda Kraliyet Eski Eserler Derneği üyelerinden uygulama hakkında yerel bölgelerinde araştırma yapmalarını isteyerek İrlanda’da gizli at kafatasları üzerine bir anket yaptığını belirtmiştir. Bunun sonucunda İrlanda’nın hemen hemen her bölgesinde, at kafataslarının evlerde çoğunlukla ocağın önündeki bir taş altında saklandığı görülmüştür. Birçok durumda verilen açıklama, bunun, ateşin önünde dans edildiğinde sesi daha güzelleştirdiğidir. Benzer şekilde, Herefordshire’da en az yirmi dört at kafatası, keman sesini daha iyi hale getirdiği düşünüldüğü için zemine vidalanmış olarak bulunmuştur.  

At kafataslarının keşfedildiği birçok durumda, akustik teori pekte alakalı görünmemektedir.  Örneğin, Northumberland’daki Elsdon Kilisesi’nde, 1837’deki restorasyon çalışmaları sırasında çan kulesinde üç at kafatası içeren bir kutu keşfedilmiştir.  Bulundukları konum itibariyle akustiğe yardımcı olmaları mümkün değildir.  

Kurutulmuş kedilerde olduğu gibi, atın bazı özelliklerinin de bu uygulamada rol oynamış olması mümkündür. Zira at, insanlara ulaşım konusunda doğrudan hizmet etmektedir. Üstelik yenen hayvanlardan olduğu kabul edilmez. Ayrıca hassas, son derece uyanık canlılar olarak görülürler ve genellikle diğer hayvanlardan daha değerlidirler. Belki de bu niteliklerin evin korunmasında etkili olacağı umuluyordu. Ancak atla ilgili folklorun çoğu şansla ilgilidir ve at kafatasının eve şans getirdiği söylenir. 

Hıristiyanlık öncesi Germen büyüsünde ise, düşmanı lanetlemek için bir atı kurban etmek ve lanetli kişinin yönüne bakacak şekilde atın kafasını bir direğe koymak gerekiyordu. Bu, tanrıların gazabını kişiye karşı yönlendirmek içindi. Bu inanıştan dolayı da atların kafataslarının koruma büyüsü olarak kullanılması yaygınlaşmış olabilir. 

Sanattan insana, kültürden tıbba dair her şey Arkhe Arkeoloji Dergisi‘nde!

Seçilmiş Kaynakça: 

Brian Hoggard, “ The Archaeology of counter-witchcraft and popular magic”, Beyond The Witch Trials, (Ed.) Owen Davies and Willem de Blecourt, Manchester University Press, Manchesster and New York 2004, ss. 167-187.

Brian Hoggard, Magical House Protection: The Archaeology of Counter-Witchcraft, Berghahn Books, New York 2019.

Seán Ó Súilleabháin, “Foundation Sacrifices”, The Journal of the Royal Society of Antiquaries of Ireland, Vol. 75, No. 1,1945, ss. 45-52. 

Hans-Peter Hasenfratz, Barbarian Rites, Inner Traditions, 2011

1 Yorum

  1. Bakınız: Büyücülüğe Karşı Korunma Karşı Büyücülüğün Arkeolojisi 4 - Arkhe Dergisi

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir