Bingenli Hildegard

Bingenli Hildegard

St. Hildegard von Bingen, Deviantart

Bingen’deki Benediktin topluluğunun kurucusu ve ilk başrahibesi olan St. Hildegard(1098-1179), 12. yüzyılın en büyüleyici ruhani şahsiyetlerinden biridir. Eşsiz ve anlaşılması zor bir vizyoner karizmanın taşıyıcısıydı, aynı zamanda Eski Ahit geleneğinde bir peygamberdi, -peygamberlik ve siyaseten aktif kadınların uzun bir silsilesinin ilki- ancak aynı zamanda en parlak döneminde Alman Benediktin aristokrasisinin bir temsilcisiydi. Kırk üçüncü yaşına kadar yazmaya başlamamış olsa da Hildegard, Hıristiyan doktrini ve etiğini kozmoloji ile birleştiren devasa bir üçlemenin yazarıydı; kapsamlı bir tıp ve doğa bilimi ansiklopedisi; toplumun her katmanından insana yüzlerce mektuptan oluşan bir mektuplar serisi ve dahası… Onun zamanında, kadınlar için çok az mesleki seçenek vardı. İki büyük seçenevkten biri rahibe olmak diğeri ise anne olmaktı. Hildegard, ilk seçeneği seçerken bu mesleki seçeneğin kapsamını genişletmenin yollarını buldu; Tanrı’nın bereketi, görünüşte sonsuz çeşitlilikteki proje ve yazılarında kendini ifade etti. Onun çalışmaları, topluluğunun ve kilisenin reformunu hedefliyordu ve reform gündemi, zamanının çeşitli üniversite eğitmenlerininkiyle paralellik gösteriyordu. Tavsiye isteyenlere şefkatli mektuplar, papalıktan siyasi kazanç elde etmek isteyenlere ise sert mektuplar yazar ve alçakgönüllülükle onun vizyonlarının kilise tarafından tanınmasını isterdi. En önemlisi ise içine girdiği ve Kuralı üzerine bir yorum yazdığı Benediktin geleneği tarafından yönetildi ve yönlendirildi.

“Demir renginde büyük bir dağ gördüm ve O kadar ihtişamlıydı ki, görüşümü kör etti. Her iki yanında, harika genişlikte ve uzunlukta bir kanat gibi yumuşak bir gölge uzanıyordu.  Önünde, dağın eteğinde, dört bir yanı gözlerle dolu bir görüntü duruyordu, o gözler yüzünden hiçbir insan biçimini ayırt edemiyordum. Bu görüntünün önünde bir başkası duruyordu, soluk renkli bir tunik giyen ama beyaz ayakkabılar giyen bir çocuk, başına o dağın üzerinde tahtta oturan dan öyle bir görkem inmişti ki yüzüne bakamadım.”

Bu sözlerle Hildegard, önünde taht kuran ilk Tanrı görümünü anlatır. Bu vizyoner yaşam, onun eseri Scivias’ı yazmasının ve kehanet iddialarının temeli olmuştur. Bu, onun otoritesi olarak hizmet etti, vaaz vermesine izin verdi ve kendi manastır topluluğunun yeniden yerleştirilmesi de dahil olmak üzere diğer birçok proje için güvenilirliğini sağladı ve aynı zamanda bilge rolünü talep etmesine izin verdi.   Hildegard, en önemli eseri olan Scivias’ta güçlü alegorik ayrıntılara sahip ayrıntılı vizyonlar kaydetti.

Sanattan insana, kültürden tıbba dair her şey Arkhe Arkeoloji Dergisi‘nde!

Kaynaklar: 

Andrea Janelle Dickens, The Female Mystic, I.B.Tauris, London 2009.

Hildegard of Bingen, Scivias, Mother Columba Hart ve Jane Bishop(çev.), Paulist Press, New York 1990.

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir