Arslantepe Gün Sayıyor

Arslantepe Gün Sayıyor

Fotoğraf: AA

Malatya’da 7 bin yıllık tarihi geçmişiyle şehir devletlerinin temellerini oluşturduğu bilinen Arslantepe Höyüğü’nün koruma altına alınması için Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü kontrolünce, Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Battalgazi Belediyesi koordinasyonunda çalışmalar devam etmektedir.

Tarih ve arkeoloji alanında büyük öneme ve değere sahip olan kentin simge alanlarından Arslantepe, hak ettiğini değerine kavuşmak istiyor.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Dergisi:  Arkhe Dergisi

1961 yılından günümüze kadar Roma La Sapienza Üniversitesinden ekiplerin düzenli kazı çalışmaları sürdükdükleri ve kalıntıların yaklaşık 5100-5400 yıl öncesine işaret ettiği ören yeri, aday olduğu UNESCO Dünya Mirası Listesine gireceği günü heyecanla bekliyor.

2020’nin haziran veya temmuz içerisinde açıklanması beklenen UNESCO kararı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebinden ötürü gerekli toplantı ve çalışmaların yapılamaması nedenleriyle henüz açıklanamamıştı.

Arkeoloji haberleri ve daha fazlası…

2014 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesine alınan Arslantepe Höyüğü, UNESCO adına geçen yılın eylül ayında Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) yetkilisince incelenmişti ve Arslantepe kazı çalışmalarında, devlet sisteminin doğuşuna, eşitlikçi toplum yapısından hiyerarşik toplum yapısına çeşitli bulgular elde edilmişti.

Kaynak: Anadolou Ajansı

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir