Arkhe Dergisi Sayı 9

Arkhe Dergisi Sayı 9

45

Dergiyi satın almak için: Arkhe Arkeoloji Dergisi

Ölüm ve Ritüel

İnsanda Ölüm Bilincinin Oluşması ve Ölü Gömmenin Tarihi

» Eski Mısır’da Öte Dünya İnancı ve Mumyalama

Damla BAYAZİT

» Hitit Uygarlığı’nda Ölüm Algısı

Ömer Can TAŞPINAR

» Frigya Bölgesi Kaya Mezarları

Doç. Dr. R. Eser Kortanoğlu

» Urartularda Ölü Gömme Adetleri

Ömer Can TAŞPINAR

» Vikinglerde Cenaze Törenleri

Prof. Dr. Pınar ÜLGEN – Dr. Halil YAVAŞ

» Orta Çağ Kuzey Avrupa Toplumunda Gemi Mezarlar

Prof. Dr. Pınar ÜLGEN – Dr. Halil Yavaş

» Bizans Uygarlığı’nda Toplumsal Sınıflar ve Mezarları

Doç Dr. H. Haluk ÇETİKAYA

Yeryüzüne çıkışı günümüzden yaklaşık 2.5 milyon yıl öncesine dayanan insan, kültür ve gelenek anlamında pek çok değişime uğramıştır. Bu değişimlerden en önemlisi ölüm bilincinin oluşması ve bununla bağlantılı olarak gelişen ölü gömme gelenekleridir.

Ölü gömme gelenekleri ve buna bağlı ritüellerin gelişmesinde ölüm bilincinin oluşmasının yanında din ve öteki dünya inancının önemli bir rolü vardır. Ölü gömme uygulamalarının belli ritüeller doğrultusunda yapılması insanlık tarihi açısından önemli olgulardan biri olan din kavramının da ortaya çıktığı düşüncesini uyandırmaktadır. Bu açıdan bakıldığında insanda ölüm bilincinin oluşma süreci, ölü gömme sırasında uygulanan ritüeller insanın fiziksel olmayan varlığının yani ruhunun öteki dünyada yaşamaya devam edeceği inancı ile ilgilidir.

Neanderthal insanlarından başlayarak ölülerin bilinçli bir şekilde gömülmesi tarih boyunca insanın yaşantısında belki de en fazla yer tutacak olan öteki dünya inancı, tanrı, din gibi kavramlar ile birlikte yer almıştır.

İnsanda ölüm bilincinin oluşması, ölü gömme uygulamaları ve bu uygulamalar sırasında gerçekleştirilen ritüelleri Anadolu’da ve Anadolu dışında yaşamış pek çok toplum açısından ele aldığımız bu sayımızda neanderthal insanlarından başlayarak Mısır, Hitit, Frig, Urartu, Viking ve Bizans gibi uygarlıklar üzerinden ölümün hikayesini anlatıyoruz.
3 thoughts on “Arkhe Dergisi Sayı 9

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir