Arkhe Dergisi Sayı 10

Arkhe Dergisi Sayı 10

61

Dergiyi satın almak için: Arkhe Arkeoloji Dergisi

Antik Dünyada Günlük Yaşamın İzleri

» Eski Yunan ve Roma’da Ev Yaşamı

Dr. Öğr. Üyesi Alptekin ORANSAY

» Yunan Dünyası Sosyal Yaşamında Agoralar

Volkan ÖZTEKİN

» Antik Dünyanın Eğlence Yapıları

Prof. Dr. Hüseyin Sabri ALANYALI

» Bilgelik, Şarap ve Eğlence: Antik Yunan’da Symposionlar

Dr. Öğr. Üyesi Çiğdem GENÇLER GÜRAY

» Antik Çağ’da Ecza, Tıp ve Cerrahi

Prof. Dr. Daniş BAYKAN

» Antik Çağ’da Çocuk

Dr. Öğr. Üyesi Ayça GERÇEK

» Antik Dönem’de Ölüm ve Gömü Gelenekleri

Prof. Dr. Bilge HÜRMÜZLÜ

Günümüzde Antik Çağ’a dair arkeolojik araştırmalar daha çok bu dönemin görkemli ve anıtsal eserleri olan tapınaklar, tiyatrolar, agoralar vb. yapılar üzerinde yoğunlaşmıştır. Genellikle bu eserlerin mimari ve sanatsal yönleri üzerinde durulmuş, onları meydana getiren insanların emeği, günlük yaşantısı arka planda kalmıştır.

Ancak bu görkemli yapıları inşa eden Antik Çağ insanları da tıpkı günümüzde olduğu gibi hareketli bir günlük yaşam sürmekteydiler. Bu konuda özellikle evler ve bu evlerin içerisindeki çeşitli buluntular, epigrafik eserlerdeki bilgiler, seramikler ve kabartmalar üzerindeki günlük yaşama dair tasvirler Antik Çağ insanının günlük yaşamına ışık tutmaktadır.

Bu sayımızda ev ve ev yaşamından eğlenceye, aile yapısından kadın, erkek ve çocukların günlük yaşam içerisindeki yerine, hastalıklar, tıp ve eczadan cenaze törenleri ve gömü geleneklerine kadar pek çok konuda Antik Dünya’da günlük yaşantının izlerini sürüyoruz.

Çoğunlukla teknik yönleri araştırma konusu olan tiyatro, agora gibi yapıların sosyal yaşam içerisindeki yerini, Antik Çağ insanlarının eğlence anlayışını ele alıyoruz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir