Antik Mısır’da Toka Muskası “İsis’in Kanı

Bu muska, İsis’in kemerinin tokasını ifade eder. Aynı zamanda İsis Kuşağı, İsis Toka muskası, İsis’in Kanı ve tjet veya tjed, tyet olarak da bilinir. Çoğunlukla akik veya kırmızı yeşimtaşı ile yapılmıştır. Bazen de kırmızı cam veya kırmızı renkli diğer materyallerle yapıldığı gibi altından veya altın kaplamalı maddelerden de yapıldığı olmuştur. Renkleri turuncudan kan kırmızısına kadar değişen bu yarı değerli taşlar, tanrıların öfkesini ve gücünü temsil etmektedir.  İsis’in kanıyla da ilişkilendirilmektedir.  Tyet işareti, sonraki yaşamda güçlü bir koruma sembolü olarak kabul edilmiş ve Ölüler Kitabında, kan kırmızısı taştan yapıldığı ve merhumun boynuna yerleştirildiği belirtilir.  Tokanın başka bir amacı da ölüyü yeraltı dünyasının her yerine gidebilme ve “bir eli cennette, bir eli yeryüzünde” olacak şekilde dolaşma gücü vermektir.  Büyük Ana ve şifa tanrıçası İsis’in şefaati sayesinde, bu serbest dolaşım ayrıcalığı sağlamaktaydı. Toka bir Mısır mumyasını süslemeden önce, ritüel olarak Ankham çiçeğinin suyuna batırılması gerekiyordu. Ölüler Kitabı’na göre bu, muskanın sihirli özelliklerini ortaya çıkaran çok önemli bir adımdı. Ankham, Mısır mitolojisinde tuhaf kutsal bir çiçekti. Muhtemeldir ki lotus çiçeği idi.  Bu çiçeğin suyuna batırılan muska ardından Ölüler Kitabında yer alan ifadeler okunarak takıldığı ölüye İsis’in kanının korumasını sağlardı. 

Ölüler Kitabının CLVI. bölümü muskanın  koruma sağlaması için gereken sözlerin yer aldığı bölümdür: 

“İsis’in kan ve İsis’in gücü ve İsis’in güç sözleri bu büyük ve kutsal varlığı koruyacak ve onun iğreneceği şeylerin kendisine yapılmasını engelleyecektir.”

Sanattan insana, kültürden tıbba dair her şey Arkhe Arkeoloji Dergisi‘nde!

Bunun yanı sıra genellikle refah veya yaşam anlamına da gelir. Hastalığı ve olumsuz etkileri de dahil olmak üzere her türlü kötülükten, yaşayan veya ölü, kullanan kişiyi korumak için sihirli güçlere sahip olduğu söylenir. Muska, kendisine karşı bir suç eylemi gerçekleştirecek herkesi uzaklaştıracak bir korumadır. 

Kaynak:

E.A. Wallis Budge, Antik Mısır Büyüleri, Faruk Gültekin (Çev.), Onbir Yayınları.

https://isiopolis.com/

https://www.metmuseum.org

https://www.thecollector.com

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir