Antik Mısır’da Kalp Muskası

Antik Mısır’da Kalp Muskası

Antik Mısır akik kalp muskası

Mısır kültüründe muskalar/tılsımlar günlük kullanımın yanı sıra cenaze törenlerinde de vücudu korumak için kullanılırdı.  Kalp ise Mısır kültürü ve mitolojisinde, en önemli organ, tüm duygu ve eylemlere karar veren zekanın merkezi olarak algılanırdı. Bir kişinin hafızası da kalpte yer alıyordu ve böylece ahiretteki yargı töreninde (Kalbin Tartılması) kalp ölen kişi adına konuşabiliyordu ve Osiris’e bir ömür boyu yaptıklarının hesabını veriyordu.  Bu nedenle, sahibinin organını korumak ve kalbinin yargıda olumlu yanıt vermesini sağlamak için mumya üzerinde kalp muskaları kullanıldı. Muska o kadar önemli hale geldi ki, Firavun Dönemi’nin sonuna kadar her mumyaya verildi. Ölüler Kitabında bununla ilgili bir metin bile yer almaktadır. Buna göre ölünün kalbinin mumlayama işleminin yapıldığı yerde, ölünün yanında bırakılması gerekliydi. 

Ölüler kitabında yer alan metin şu şekildedir: 

“Kalbim Kalpler evi’nde benimle birlikte olsun! Göğsüm Kalpler Evi’nde benimle birlikte olsun! Kalbim yanımda olsun ve orada huzur içinde kalsın, yoksa çiçekler gölü’nün doğusundaki Osiris’in çöreklerini yiyemem ve yoksa seninle birlikte Nil’in ne aşağısına ne de yukarısına gidecek bir tekne bulamam. Ağzım benimle kalsın ki onunla konuşabileyim ve iki bacağım benimle kalsın ki onlarla yürüyebileyim ve iki elim ve kollarım benimle kalsın ki düşmanlarımı onlarla devirebileyim. Cennetin kapıları bana açılsın; Seb, tanrıların prensi, iki çenesini bana doğru açsın ve benim kapalı olan iki gözümü açsın, sarılmış olan bacaklarımı ayırmama yardım etsin; Anpu uyluklarımı sağlamlaştırsın ki onlarla ayakta durabileyim. Tanrıça Sekhet ayağa kalkmamı sağlasın ki böylece cennete çıkabileyim ve Ptah’ın Ka’sının Evi’nde verdiğim emirleri yerine getirebileyim. Kalbimle her şeyi anlayacağım, kalbim üstünde ustalık kazanacağım, iki elim üstünde ustalık kazanacağım, bacaklarım üstünde ustalık kazanacağım, ka’mın istediği her şeyi yapma kudreti kazanacağım. Yeraltı dünyasında ruhum bedenime zincirli olmayacak, huzur içinde her istediğim zaman onun içine girip ortaya çıkabileceğim.”

Sanattan insana, kültürden tıbba dair her şey Arkhe Arkeoloji Dergisi‘nde!

  Ölü bu sözleri söylediğinde onun öbür dünyada, istediği güçlere sahip olduğuna inanılıyordu. Birçok kalp muskası kırmızı akik ile yapılmıştır. Çünkü büyülü iyileştirici özelliklere sahip olduğu düşünülmüştür; Ölüler Kitabı bunun ideal malzeme olduğunu belirtir.

Kaynaklar:

E.A. Wallis Budge, Antik Mısır Büyüleri, Faruk Gültekin(Çev.), Onbir Yayınları.

www.metmuseum.org

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir