Ankara İngiliz Enstitüsü’ndeki Arkeolojik Tohumlara El Kondu

Ankara İngiliz Enstitüsü’ndeki Arkeolojik Tohumlara El Kondu

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Dergisi:  Arkhe Dergisi

The Times gazetesi, Ankara’daki İngiliz Enstitüsü’nün arkeolojik ve modern tohum koleksiyonlarına el konulduğunu belirtti.

Türk yetkililer, arkeoloji alanında Türkiye’nin en prestijli yabancı araştırma enstitülerinden biri olarak kabul edilen Ankara’daki İngiliz Enstitüsü’nden en eski ve en zengin arkeobotanik ve modern tohum koleksiyonlarına el koydu.

The Times’in haberine göre, “Ankara’daki İngiliz Arkeoloji Araştırma Enstitüsü’nde tutulan tarihi öneme sahip binlerce örnek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koleksiyonun Türkiye’ye ait olduğunu iddia etmesinin ve aynı gün içerisinde kaldırılacağını söylemesinin ardından alındı.” ifadeleri yer aldı. Ayrıca, tohumların iki yıl önce hayatını kaybeden arkeobotanikçi Gordan Hillman’ın mirası olduğu da ifadeler arasında. İngiliz Arkeoloji Araştırma Enstitüsü’nün başkanı Stephen Mitchell’in, yönetim kurulu üyelerine yazdığı bir mektupta Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tohumlara el koyma kararını bildirdi. Mektubun detayları da ilk olarak Al Monitor sitesinde ortaya çıktı.

Mitchell, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Kültür Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü ve Cumhurbaşkanlığı görevlilerinin 108 kutu arkeobotanik numuneyi ve modern tohum referans koleksiyonlarından oluşan 4 dolabı devlet tarafından işletilen Ankara’daki müze depolarına götürüldüğünü iletti. Bununla birlikte enstitünün materyalin zarar görme veya ortadan kaybolma riskini en aza indirmek adına ek süre talebinin reddedildiğini de ekledi.

Enstitü müdürü Lutgarde Vandeput, botanik koleksiyonlarına el konulduğunu onaylayıp; “İngiltere Büyükelçiliği sorunun farkında ve Türk hükümetinin ilgili makamlarıyla temas halindeyiz” ifadesini kullandı. University College London (UCL) Arkeoloji Enstitüsü’nden Profesör Hillman’ın birleştirdiği bu tohum koleksiyonunun, bölgedeki binlerce yıllık arkeolojik alanlardan toplanan tohum ve botanik örnekler ışığında modern tohumlardan oluştuğu biliniyor.

UCL Arkeoloji Enstitüsü’nden arkeobotanikçi Dorian Fuller, Al Monitor’a verdiği demeçte, “Türk yetkililerinin yaptığı, bu araştırma kaynağını Türk ve uluslararası araştırmacılardan uzaklaştırmak oldu. Kullanmak isteyen herkese açık olan güzel, küçük bir araştırma tesisiydi.” ifadeler yer aldı.

Mitchell mektubunda, Bakanlık’ın “gerekli izinlere tabi olmak şartıyla” koleksiyonların erişime açık olacağı konusunda güvence verdiğini kaydetti.

Tohumlara el koyma işleminin resmi gerekçesi, 3 Eylül 2019’da yayınlanan bir kararnameye dayanıyordu. Bu kararname, hükümete yerel bitki ve tohumların kontrolünü üstlenme ve üretim ve satışlarını düzenleme yetkisi veriyordu.

Kararnamenin resmi gazetede yayımlanmasından iki gün sonra, Cumhurbaşkanının eşi Emine Erdoğan, tarımı ulusal egemenliğin anahtarı olarak gören “Ata Tohum” projesini tanıttı. Plan, yerel çiftçilerden genetiği değiştirilmemiş tohumları toplayıp depolamayı ve “tamamen yerli” besinler yetiştirmek için onları yeniden üretmeyi ve ekmeyi amaçlıyordu.

Kaynak: The Times. BBC. Al Monitor.

Arkeoloji haberleri ve daha fazlası…

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir