Amos Antik Kenti’ndeki Mezar

Amos Antik Kenti'ndeki Mezar

Muğla’nın Marmaris ilçesinde 2 bin 200 yıllık bir geçmişe sahip olan Amos Antik Kenti’ndeki yasadışı yapılan kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkan mezar için kurtarma kazısı gerçekleştirileceği bildirildi.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Dergisi:  Arkhe Dergisi

Marmaris Belediyesi’nin yardımı ve desteği ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Arkeoloji Bölümü ve Marmaris Ticaret Odasının (MTO) iş birliğinde gerçekleştirilen Amos Antik Kenti’ndeki arkeolojik çalışmalara her yıl olduğu gibi bu yıl da devam edilecek. MSKÜ Arkeoloji Bölümü tarafından devam ettirilen Amos Antik Kenti Yüzey Araştırma Projesi’nde bu yıl yasadışı yapılan kazı sonucu ortaya çıkan mezar odasını kurtarma kazısı, sınır ve yüzey araştırmalarıyla yürüyüş parkuru onarımlarını yapılacağı bildirildi. Daha geniş alana yayıldığı ve bilinenden daha büyük bir yerleşim yeri olduğu tahmin edilen, geçen yıl da yüzey araştırma çalışmasına başlanan antik kentte, mezar kurtarma kazısına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Amos Antik Kenti’nde incelemelerde bulunan ve çalışmalara ilişkin bilgi alan Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, gazetecilere, iş birliklerinin Marmaris turizmine büyük katkı sağladığını ve bölgedeki turizmin gelişeceğini söyledi.

Turizm ve tarihin birbirinin vazgeçilmezi olduğunu vurgulayan Oktay, “2 bin yıldan fazla mazisi bulunan Amos’un yeniden hayat bulması için destek olacağız. Turizm adına önemli bir nokta Amos.” ifadesini kullandı.

MTO Başkanı Mutlu Ayhan da Amos Antik Kenti’nin sürdürülebilir turizm potansiyeli açısından önemli değere sahip olduğunu bildirdi.

– “Başka bir mezar da bulabiliriz”

Arkeoloji haberleri ve daha fazlası…

Proje danışmanı, MSKÜ Arkeoloji Bölümü Dr. öğretim üyesi Mehmet Gürbüzer de geçen yıl başladıkları araştırmada, antik kentte yeni bir tarihsel dokuya ulaştıklarını söyledi.

Mezarın kısmen tahrip edildiğini dile getiren Gürbüzer, “Marmaris Müze Müdürlüğümüzün girişimleri sonucu mezar kısmen koruma altına alındı. Kurtarmaya dönük bir proje hazırlandı. Biz de proje kapsamında mezarı kurtarma kazısına başlamayı planlıyoruz. Bu kazıda başka sürprizlerle karşılaşabiliriz.” diye konuştu.

Kaynak: Sabri Kesen – Anadolu Ajansı

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir