8 Bin 200 Yıllık Ana Tanrıça Heykelciği Bulundu

8 Bin 200 Yıllık Ana Tanrıça Heykelciği Bulundu

Fotoğraf: İzmir’de Yeşilova Höyüğü kazıları kapsamında bulunan mermerden yapılmış 8 bin 200 yıllık ana tanrıça heykelciği İzmir Müze Müdürlüğüne teslim edildi. ( Yeşilova Kazı Heyeti Başkanlığı – Anadolu Ajansı )

İzmir’in Bornova ilçesinin Yeşilova Höyüğü’nde devam eden kazı çalışmalarında keşfedilen mermerden yapılmış 8 bin 200 yıllık ana tanrıça heykelciği koruma altına alındı.

Yeşilova Höyüğü Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Zafer Derin, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ege Üniversitesi, İzmir Büyükşehir ve Bornova belediyelerince yapılan desteklerle 2005 yılından bu yana yürütülen kazı çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Derin, “bu yıl kazılarda yaklaşık 250 eserin bulunduğunu, bunlar arasında 8 bin 200 yıl öncesine tarihlenen mermer ana tanrıça heykelciğinin özel önemi vardır.” dedi

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Dergisi:  Arkhe Dergisi

Eserin, İzmir Müze Müdürlüğüne teslim edildiğini aktaran Derin, bu heykelcikten Yeşilova’da yaşayan ilk Egeliler’in ana tanrıça ile ilgili inançları ve sanatçı kişiliklerine yönelik bilgiler edindiklerini anlattı.

Anadolu’da aynı dönemlerde Çatalhöyük ve Göller Bölgesi’nde kil ve kireç taşından heykelcik işlendiğini, Ege’de ise mermerin işlendiğini gördüklerini belirten Derin, ana tanrıça heykelinin daha sonraki dönemlerde Ege uygarlıklarında görülen Kibele ve Artemis’e atfedilen mermer heykellerin küçük bir öncüsü olduğuna inandıklarını dile getirdi.

Arkeoloji haberleri ve daha fazlası…

Heykelciğin baş kısmının bulunamadığını ifade eden Prof. Dr. Zafer Derin, şu bilgileri verdi:

“Küçük heykelcikte kadın vücudu işlenirken Anadolu’daki diğer örnekleri gibi şişman olarak betimlememişler. Yaklaşık 5 santim boyutunda. Obsidyen, çakmak taşı ve serpantin gibi taşları işlemeyi seven Egeliler’in mermeri kullandıkları ilk uygulamalardan biri.”

Kaynak: Efsun Erbalaban Yılmaz – Anadolu Ajansı

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir